Bu atölyede katılımcılar, Ağırlık ve Ölçü Sanatı sergisini rehberli tur ile gezerek farklı coğrafyalarda dünyayı ölçme ve tartma eylemleriyle anlamaya çalışan insanların benzer meraklarla ortaya çıkardıkları pratikleri ve hikâyeleri tanıyor. Milattan önce ikinci binyıl Mezopotamya’sından günümüze, insanlardan daha çok seyahat etmiş ilgi çekici objeleri inceleyen katılımcılar, insanların geçmişte, boyunlarına takarak tılsım olarak kullandıkları uyuyan ördek biçimli taş ağırlıklardan hareketle tılsımlar tasarlıyor.
Kontenjan: 15 kişi
Atölye Başına Katılım Bedeli: 150 TL
Etkinlik Pera Müzesi’nde (yüz yüze) gerçekleşecektir.
Detaylı bilgi: ogrenme@peramuzesi.org.tr
Osmanlı saray ve konak haremlerinde kahve ikramı törenle yapılırdı. Önce gümüş tatlı takımı ile tatlı (reçel) sunulur, ardından kahve ikramı başlardı. Kahve güğümü, tombak, gümüş veya pirinçten yapılmış, ortasında kor ateş bulunan ve kenarlarına takılı üç zincirden tutularak taşınan sitile oturtulurdu. Sitil örtüsü ise, yuvarlak, atlas veya kadifeden, sırma, sim, pul, hatta inci ve elmas işlemeli olurdu.
Salı - Cumartesi 10.00 - 19.00
Cuma 10.00 - 22.00
Pazar 12.00 - 18.00
Müze Pazartesi
günü kapalıdır.
Çarşamba günleri öğrenciler müzeyi
ücretsiz ziyaret edebilir.
Tam: 100 TL
İndirimli: 50 TL
Grup: 80 TL (toplu 10 bilet ve üstü)