Usturlap Yapımı

Pera Çocuk
7-12 Yaş

  • 14 Nisan 2022 / 14.00

Küçük Ayı takımyıldızının en parlak yıldızı hangisi? Peki gökyüzündeki cisimlerin ufuktan yüksekliklerini nasıl ölçeriz? Öğrencilerle rehber eşliğinde sergiyi geziyor ve mekanik saatlerin henüz yaygın olmadığı dönemlerde vakit ve yön belirlemenin yanı sıra astronomide kullanılan rubu tahtası, usturlap, kıblenüma gibi araçları tanıyoruz. Ardından basit malzemelerle, kutup yıldızına doğru tutarak bulunduğumuz yerin enlemini ölçebileceğimiz usturlabımızı tasarlıyor, duyu organlarımızla birlikte ölçme aletleri de kullanarak nicel gözlem yapma yeteneğimizi ve astronomi bilgimizi geliştiriyoruz. 

İlişkili Sergi: Ağırlık ve Ölçü Sanatı

Malzemeler
A4 Kağıt / Resim Kağıdı
Açı Ölçer (İletki)
Cetvel
Mukavva
Keçeli Kalem
Makas
Bant
Yapıştırıcı
İp
Pipet
Somun / Oyun Hamuru (Ağırlık için)

Yaş Grubu: 7-12
Süre: 45 dakika

Etkinlik ücretsizdir, rezervasyon gereklidir.
Etkinlik Zoom Meeting uygulaması üzerinden gerçekleşecektir.
Atölyede kullanılacak malzemeler katılımcının kendisi tarafından temin edilecektir.
Etkinlik sonunda katılımcılara e-posta aracılığıyla katılımcı belgesi gönderilecektir.

Kontenjan: 60 kişi
Detaylı bilgi: ogrenme@peramuzesi.org.tr

Kontenjanımız dolmuştur, ilginize teşekkür ederiz.

yükleniyor.. Yükleniyor...
yükleniyor... Yükleniyor...
yükleniyor.... Yükleniyor...
Yükleniyor ...

Deli Kralın Huzuruna Kabul

Deli Kralın Huzuruna Kabul

Sanatçı Benoît Hamet, bu yıl 10. yaşını kutlayan Pera Müzesi’nin koleksiyonlarından öne çıkan eserleri yeniden yorumluyor. Hamet, hem gerçek hem kurgusal “tarihi” olaylara mizahi bir bakış sunuyor. Sanatçının, Osmanlı’nın İngiltere’ye gönderdiği ilk elçi Yusuf Agah Efendi yorumlarını, her ay Pera Müzesi Blog’undan takip edebilirsiniz.

Haliç

Haliç

Batılı ressamların İstanbul’u konu alan resimleri söz konusu olduğunda Haliç çok özel bir yere ve öneme sahiptir. Topkapı Sarayı ve anıtsal yapıların yer aldığı Tarihi Yarımada’yla, batılıların konakladığı, yabancı elçiliklerin yer aldığı Galata’yı birbirinden ayıran bu su kütlesi, geçişimli bir sınır gibidir adeta. 

Kozbekçi Mustafa Ağa

Kozbekçi Mustafa Ağa

1709’da Rus Çarı Petro’ya yenildikten sonra Osmanlı’ya sığınan Demirbaş Şarl (XII. Karl) 5 yıl boyunca maiyetiyle birlikte Bender’de kalmış, tüm masrafları Osmanlı tarafından karşılanmış, kendisine maaş bağlanmış ve borç para verilmiştir.