Usturlap Yapımı

Pera Çocuk
7-12 Yaş

  • 14 Nisan 2022 / 14.00

Küçük Ayı takımyıldızının en parlak yıldızı hangisi? Peki gökyüzündeki cisimlerin ufuktan yüksekliklerini nasıl ölçeriz? Öğrencilerle rehber eşliğinde sergiyi geziyor ve mekanik saatlerin henüz yaygın olmadığı dönemlerde vakit ve yön belirlemenin yanı sıra astronomide kullanılan rubu tahtası, usturlap, kıblenüma gibi araçları tanıyoruz. Ardından basit malzemelerle, kutup yıldızına doğru tutarak bulunduğumuz yerin enlemini ölçebileceğimiz usturlabımızı tasarlıyor, duyu organlarımızla birlikte ölçme aletleri de kullanarak nicel gözlem yapma yeteneğimizi ve astronomi bilgimizi geliştiriyoruz. 

İlişkili Sergi: Ağırlık ve Ölçü Sanatı

Malzemeler
A4 Kağıt / Resim Kağıdı
Açı Ölçer (İletki)
Cetvel
Mukavva
Keçeli Kalem
Makas
Bant
Yapıştırıcı
İp
Pipet
Somun / Oyun Hamuru (Ağırlık için)

Yaş Grubu: 7-12
Süre: 45 dakika

Etkinlik ücretsizdir, rezervasyon gereklidir.
Etkinlik Zoom Meeting uygulaması üzerinden gerçekleşecektir.
Atölyede kullanılacak malzemeler katılımcının kendisi tarafından temin edilecektir.
Etkinlik sonunda katılımcılara e-posta aracılığıyla katılımcı belgesi gönderilecektir.

Kontenjan: 60 kişi
Detaylı bilgi: ogrenme@peramuzesi.org.tr

Kontenjanımız dolmuştur, ilginize teşekkür ederiz.

yükleniyor.. Yükleniyor...
yükleniyor... Yükleniyor...
yükleniyor.... Yükleniyor...
Yükleniyor ...

Bir Kedi Dosyası

Bir Kedi Dosyası

Kedilerin Eski Mısır’da ilk kez evcilleştirilmelerinin üzerinden binlerce yıl geçmiş olsa da çekicilikleri giderek artıyor. Dünyanın dört bir yanında çeşitli şehir efsaneleri yüzyıllardır alıp başını gitmekte: Avrupa’nın birkaç farklı bölgesinde, hamile bir kadının bir kediyi tutması ya da onu kucağında oturtması sakıncalı görülüyordu.

Kadınlar tenisinin çehresini değiştiren kız kardeşler

Kadınlar tenisinin çehresini değiştiren kız kardeşler

Pera Film Altın Madalya: Sporda Kadın programı kapsamında 5Harfliler ile bir yazı dizisi sunuyor. Kendilerini; “kadın gündeminin peşinde, bağımsız bir internet sitesi” diye tanımlayan 5Harfliler bizim için hazırladıkları ikinci yazılarında Venus ve Serena belgeselini ele alıyor. Serinin bu ikinci yazısı Bawer Çakır’ın kaleminden!

Kendine Ait Bir Saha

Kendine Ait Bir Saha

Pera Film Altın Madalya: Sporda Kadın programı kapsamında 5Harfliler ile bir yazı dizisi sunuyor. Kendilerini; “kadın gündeminin peşinde, bağımsız bir internet sitesi” diye tanımlayan 5Harfliler bizim için hazırladıkları ilk yazılarında Yeni Nesil Kraliçeler: Bir Zanzibar Futbol Öyküsü belgeselini ele alıyor. Serinin bu ilk yazısı Denzi Deng’in kaleminden!