Ara Tatil Atölyeleri

11 - 16 Nisan 2022

Pera Müzesi Öğrenme Programları, Ara Tatil Atölyeleri kapsamında 11-16 Nisan 2022 tarihleri arasında, Suna ve İnan Kıraç Vakfı Anadolu Ağırlık ve Ölçüleri Koleksiyonu’na paralel olarak 7-12 yaş grubu için çevrimiçi sergi turu ve atölyeler düzenliyor.

Ağırlık ve Ölçü Sanatı sergisine yönelik, rehber eşliğinde yapılan 3 boyutlu çevrimiçi sergi turundan sonra gerçekleşen atölyelerde 7-12 yaş arasındaki katılımcılar, mukavva, karton, akrilik boya, kil hamuru, kağıt tabak, pipet, keçeli kalem gibi malzemelerle resim ve tasarım çalışmaları yaparak sergilerden ilhamla yaratıcılıklarını ortaya çıkarma imkânı buluyorlar.

Etkinlik ücretsizdir, rezervasyon gereklidir.
Etkinlik Zoom Meeting uygulaması üzerinden gerçekleşecektir.
Atölyede kullanılacak malzemeler katılımcının kendisi tarafından temin edilecektir.
Etkinlik sonunda katılımcılara e-posta aracılığıyla katılımcı belgesi gönderilecektir.

Kontenjan: 60 kişi
Detaylı bilgi: ogrenme@peramuzesi.org.tr

11 Nisan

14.00 Takvimli Saatim

13 Nisan

14.00 Ağırlığını Tasarla

14 Nisan

14.00 Usturlap Yapımı

15 Nisan

14.00 Takvimli Saatim

16 Nisan

14.00 Ağırlığını Tasarla

Takvimli Saatim
7-12 Yaş

Takvimli Saatim

Ağırlığını Tasarla
7-12 Yaş

Ağırlığını Tasarla

Usturlap Yapımı
7-12 Yaş

Usturlap Yapımı

Büyük K’nın serüveni

Büyük K’nın serüveni

16 Kasım 2018 tarihinde Uluslararası Ağırlıklar ve Ölçüler Bürosu, Uluslararası Birimler Sistemi’ni (SI) gözden geçirmek amacıyla 26.’sı düzenlenen Ağırlık ve Ölçüler Konferansı’nda bir araya geldi. Konferansın sonuncunda, 60 üye ülkenin oylamasıyla 7 temel ölçü biriminin 4’ünün tanımı değişti. Kütle birimi olan kilogram da bunlardan bir tanesi. Sürecin temel noktalarını açıklamadan önce kilogramı ve tarihini yakından tanıyalım.

Esir Sultan

Esir Sultan

Yunanlıların Türk boyunduruğunu kırmak için yürüttükleri savaş Avrupa tarafından yakından takip ediliyordu. Romantizmin hakim olduğu bu çağda, Yunanistan’ın çevresinde 1821 ile 1832 arasında gelişen olaylar ulusal bağımsızlık mücadelesinin bir sembolü haline gelmişti. 

Turquerie

Turquerie

14. yüzyılda Balkanlar’a giren, 15. yüzyılda Konstantinopolis’i fetheden, 16. yüzyılda Viyana kapılarına dayanan Osmanlı İmparatorluğu, uzun süre Avrupa’nın korkulu rüyası olmuştur. Ancak 17. yüzyıl sonlarına gelindiğinde imparatorluğun genişlemesi durmuştu.