Bu Bir Aşk Şarkısı Değil
Bu Bir Aşk Şarkısı Değil
Video Sanatı ve Pop Müzik İlişkisi
25 Kasım 2015 - 7 Şubat 2016

Pera Müzesi, video sanatının pop müzik ile ilişkisini ele alan ve aralarındaki etkileşimlere odaklanan Bu Bir Aşk Şarkısı Değil: Video Sanatı ve Pop Müzik İlişkisi başlıklı bir sergi sundu.

Üryan, Çıplak, Nü
Üryan, Çıplak, Nü
Türk Resminde Bir Modernleşme Öyküsü
25 Kasım 2015 - 7 Şubat 2016

Üryan, Çıplak, Nü sergisi, yüzyıl başında gizli saklı ve tek tük, Cumhuriyet dönemindeyse yoğun olarak üretilen nü resimlerin izini sürerken, Osmanlı’dan Cumhuriyet’e uzanan zihniyet dönüşümünün sanata yansıyan yönlerini bugünün penceresinden göstermeyi amaçladı. 

Günümüz İmgeleri
Günümüz İmgeleri
Saraybosna Güzel Sanatlar Akademisi’nden Yapıtlar
4 Eylül - 1 Kasım 2015

Kuruluşundan bu yana ulusal ve uluslararası birçok üniversite ve sanat kurumuyla yaptığı iş birlikleri ile gençlere ve çağdaş sanata destek veren Pera Müzesi, 10. yılında Bosna Hersek gençlerini ağırladı. 

14. İstanbul Bienali
14. İstanbul Bienali
Tuzlu Su
5 Eylül - 1 Kasım 2015

Dünyanın dört bir yanından 80’in üzerinde katılımcının çalışmalarının görülebildiği ve Carolyn Christov-Bakargiev’in küratörlüğünde düzenlenen 14. İstanbul Bienali’nde, Suna ve İnan Kıraç Vakfı Anadolu Ağırlık ve Ölçüleri Koleksiyonu’ndan ilham alan özel bir eser ile yer aldı. 

Cecil Beaton
Cecil Beaton
Portreler
13 Mayıs - 26 Temmuz 2015

20. yüzyılın önemli ve çok yönlü fotoğrafçılarından Cecil Beaton (1904-1980) büyüleyici portreleriyle ilk kez Türkiye’de Pera Müzesi’ndeydi.

Grayson Perry
Grayson Perry
Küçük Farklılıklar
13 Mayıs - 26 Temmuz 2015

Pera Müzesi, günümüz çağdaş sanatının en sıra dışı ve ikonik isimlerinden, 2003 yılı Turner Ödülü sahibi Grayson Perry’nin (d. 1960) yapıtlarını sergiledi.

Hayat Kısa, Sanat Uzun
Hayat Kısa, Sanat Uzun
Bizans’ta Şifa Sanatı
11 Şubat - 26 Nisan 2015

Pera Müzesi dünya tıp tarihinden bir kesite ışık tutan Hayat Kısa, Sanat Uzun: Bizans’ta Şifa Sanatı sergisini açtı. Adını Hippokrates’in ünlü aforizmasından alan sergi, Bizans’ta şifa sanatı ve pratiğini, Roma döneminden geç Bizans dönemine uzanan bir süreçte incelemeyi amaçladı.

Alberto Giacometti
Alberto Giacometti
11 Şubat - 26 Nisan 2015

Paris’teki Giacometti Vakfı’nın katkılarıyla hazırlanan sergi, gençlik dönemi çalışmalarından son yapıtlarına, tamamlanmamış bir eserine dek büyük ölçüde, sanatçının yaşamı boyunca çalıştığı Montparnasse’taki atölyesinde geçen verimli sanat yaşamını gözler önüne serdi.