Bu Bir Aşk Şarkısı Değil

Video Sanatı ve Pop Müzik İlişkisi

25 Kasım 2015 - 7 Şubat 2016

Pera Müzesi, video sanatının pop müzik ile ilişkisini ele alan ve aralarındaki etkileşimlere odaklanan Bu Bir Aşk Şarkısı Değil: Video Sanatı ve Pop Müzik İlişkisi başlıklı bir sergi sundu. Küratörlüğünü Javier Panera’nın yaptığı sergide yer alan eserler, 1960’lardan günümüze pop müzik ile video sanatı arasındaki ilişkilerin izini sürdü. Sergide, hem biçimsel hem de kavramsal açıdan pop ve rock ikonografileriyle bağlantılı olan, video sanatı ve deneysel film tarihinin önemli eserleri yer aldı.  Beş bölümden oluşan sergide, aralarında Nam June Paik, Andy Warhol, Yayoi Kusama, Vito Acconci ve John Baldessari gibi öncü sanatçıların da bulunduğu 28 sanatçının 26 yapıtı yer aldı. Sergiye ayrıca kapsamlı bir video gösterim programı da eşlik etti.

Sanatçılar: Adel Abidin, Ana Laura Alaez, Hugo Alonso, Charles Atlas, Joseph Beuys, Marc Bijl, Dara Birnbaum, Olaf Breuning, Charley Case, Carles Congost, Cheryl Donegan, Kit Fitzgerald, Jorge Galindo, Jesus Hernandez, Bjorn Melhus, Joan Morey, Cesar Pesquera, Pipilotti Rist, John Sanborn, Santisgo Sierra

 

iş birliğiyle

love song logo 

teknoloji sponsoru

grundig logo

sergi salonu boya sponsoru

jotun logo

 

Bu Bir Aşk Şarkısı Değil

Bu Bir Aşk Şarkısı Değil

2015 yılında Pera Müzesi’nde gerçekleşen Bu Bir Aşk Şarkısı Değil: Video Sanatı ve Pop Müzik İlişkisi sergisinin kataloğu, video sanatının pop müzik ile ilişkisini ele alıyor ve aralarındaki etkileşimlere odaklanıyor ve 1960’lardan günümüze pop müzik ile video sanatının kesiştiği yolların izini sürüyor. Serginin küratörü F. Javier Panera Cuevas’ın video sanatı ve pop müzik ilişkisini ele alan metni ile Pop İçinde Sanat / Sanat İçinde Pop, Histeri ve Din, Rock ve Kavramsal Sanat: ‘Müzisyen Olmayanlar’ ile ‘Sanatçı Olmayanlar’ Karşı Karşıya, Rock ve İkizi: Bir “Alet Çantası” Olarak Pop Müzik ve Dans Müziği Politikaları başlıklı beş bölümden oluşan sergi kataloğu, sergide yer alan işlerle ilgili detaylı bilgiler içeriyor.

"Bu Bir Aşk Şarkısı Değil" <br/>Christian Marclay: Rock Tarihi ve Hayaletler <br/>Javier Panera

"Bu Bir Aşk Şarkısı Değil"
Christian Marclay: Rock Tarihi ve Hayaletler
Javier Panera

Serginin küratörü, Salamanca Üniversitesi Öğretim Üyesi, Javier Panera’nın katılımıyla gerçekleşecek söyleşi sergiyi yakından inceleme fırsatı veriyor.

CANAN <br/>"Bir Mücadele Aracı Olarak Sanatçının Bedeni"

CANAN
"Bir Mücadele Aracı Olarak Sanatçının Bedeni"

CANAN, Pera Müzesi’nde 27 Ocak Çarşamba günü saat 18:30’da "Bir mücadele aracı olarak sanatçının bedeni" başlıklı bir konuşma gerçekleştiriyor.

Caden Manson <br/>"Aracı Olan Bedenler: Big Art Group’un Tarihi"

Caden Manson
"Aracı Olan Bedenler: Big Art Group’un Tarihi"

Big Art Group’un kurucularından Caden Manson, Pera Müzesi’nde 23 Ocak Cumartesi günü saat 14:30’da "Aracı Olan Bedenler: Big Art Group’un Tarihi" başlıklı bir konuşma gerçekleştiriyor. 

“Passing On” <br/>Nancy Atakan

“Passing On”
Nancy Atakan

Bu Bir Aşk Şarkısı Değil: Video Sanatı ve Pop Müzik İlişkisi sergisine paralel düzenlenen “Müzik Bedende” etkinlik programı kapsamında Pera Müzesi’nde 4 Şubat Perşembe günü saat 18:30’da sanatçı Nancy Atakan, video gösterim programının ardından “Passing On” başlıklı kitabını ve pratiğini anlatıyor.

Video

Bu Bir Müzik Videosu Değil

Video enstalasyonları ve kayıt endüstrisiyle bağlantılı müzik videolarını farklı bir bakışla ele almak amacıyla 1980’lerden itibaren müzik videosunun estetiğini kendine mal eden ve yapısını söken çağdaş sanatçıların video eserlerinden oluşan bir gösterim programı.

Video Killed the Radio Star

Altı bölümden oluşan programda, 60’lardan bugüne sanatçılar tarafından yönetilen müzik videoları, MTV öncesi dönem, MTV dönemi ve müzik videosunun altın çağı (1981-84), 80’lerin başından 90’lara kadar cinsel kimlik meselesine odaklanan videolar, auteur yönetmenlerin videoları ve son dönemin ses getiren müzik videoları yer alıyor.


"Mimarlık ile Dans"

"Mimarlık ile Dans"

Sanırım Frank Zappa (bazıları bunu Laurie Anderson’ın söylediğini iddia ediyor) bir söyleşisinde “müzik üzerine yazmak mimarlık ile dans etmeye benzer” demiş. 

#VideoPopPera Özel Bir Sergi Turu

#VideoPopPera Özel Bir Sergi Turu

Pera Müzesi Instagram hesabını bir günlüğüne  “Bu Bir Aşk Şarkısı Değil” sergisi proje yöneticileri Fatma Çolakoğlu ve Ulya Soley’e emanet ettik!

Video Sanatının Öncü İsmi Nam June Paik

Video Sanatının Öncü İsmi Nam June Paik

Nam June Paik video sanatının öncülerinden biriydi (1932- 2006). Warhol ile Nameth’in, rock, film ve performansı birleştiren saykodelik happening’lerle deneysel çalışmalar yaptığı sıralarda video sanatının öncüleri Nam June Paik, Stephen Beck, Eric Siegel ve Steina Vasulka’nın aynı konularda deneyler yapmış olması ilginçtir.