ana resim

Polonya Sanatında Oryantalizm

24 Ekim 2014 - 18 Ocak 2015

Polonya sanatındaki oryantalist eğilimleri, resim, desen, tekstil ve grafik eserlerle gözler önüne seren geniş kapsamlı sergi Pera Müzesi’ndeydi.

17. yüzyıldan, 19. yüzyılın başlarına kadar devam eden bir dönemi kapsayan sergideki eserler arasında Jan Christian Kamsetzer’in Türkiye seyahatinden desenlerin yanı sıra, Żmurko ve Brandt gibi sanatçıların oryantalist görünümleri de yer aldı. Eserlerin çoğu Osmanlı dünyasını konu alırken daha küçük bir bölümü Ortadoğu ve Kuzey Afrika’ya değindi.

Pera Müzesi’ndeki sergide 1864-1876 yılları arasında Sultan Abdülaziz’ın saray ressamlığını yapan Stanisław Chlebowski için ise özel bir bölüm bulunuyordu. Özellikle aralarında Jan Matejko, Wacław Pawliszak, Jan Ciągliński ve Jacek Malczewski gibi isimlerin bulunduğu Türkiye’yi ziyaret etmiş sanatçılara ait eserler de dikkat çekti.

Polonya-Türkiye diplomatik ve kültürel ilişkilerin 600. yıldönümü kutlamaları kapsamında hazırlanan sergide, Varşova, Kraków, Poznań, Wrocław ulusal müzeleri, Varşova Üniversite Kütüphanesi ve Łazienki Saray Müzesi’nin yanı sıra İstanbul Askeri Müze’den eserler de yer aldı.

Etkinlik Polonya-Türkiye diplomatik ve kültürel ilişkilerin 600. yıldönümü kutlamalarını içeren 2014 kültür programı kapsamında düzenlenmiştir.

iş birliğiyle


desteğiyle

sergi salonu boya sponsoru

 

Paylaş

 

sergi resim
sergi resim
sergi resim
sergi resim

Sergi Kataloğu

art shop

Polonya Sanatında Oryantalizm

Ayrıntılı Bilgi