Gazete sayfaları ile kodları buluşturan atölyeler: “Raslantısal İfadeler”

11 Mayıs 2022

Pera Müzesi Öğrenme Programları, basın sanatına odaklanan“Ve Şimdi İyi Haberler” sergisi kapsamında farklı yaş gruplarına yönelik çevrimiçi atölyeler ve turlar düzenliyor. “Rastlantısal İfadeler” başlıklı programda katılımcılar, basın sanatının geleneksel aracı gazeteleri ve yeni medyanın önemli bir bileşeni olan kodları kullanarak yeni eserler üretecek. Zoom üzerinden gerçekleşen etkinlikler 7 Ağustos’a kadar devam edecek.

Suna ve İnan Kıraç Vakfı Pera Müzesi Öğrenme Programları,tarihteki can alıcı meseleleri basın sanatı aracılığıyla inceleyenVe Şimdi İyi Haberlersergisinden ilhamla yeni bir etkinlik programı hazırladı. “Rastlantısal İfadeler” başlığını taşıyan programda, ilk kitlesel iletişim aracı gazete ve son yıllarda önemi iyice artan yeni medyanın bileşeni olan kodların kullanılacağı iki farklı sanatçı atölyesi ve çevrimiçi sergi turları yer alıyor.

Yeni medya ve sanat: Dadaist kodlar, sosyal medya ve mekân
Kod ile Dadaist Eser atölyesi, fiziksel etkileşim, yapay zekâ ve sanat üzerine çalışmalar yürüten sanatçı Bager Akbay’ın eşliğinde, Scratch programlama platformu aracılığıyla gerçekleşecek. Çevrimiçi sergi turunun ardından katılımcılar, kendi ürettikleri veya buldukları görsel, metin ve seslerle, sergide ilgilerini çeken Dadaist eserlerin yapım tekniğine benzer kodlar yazarak dijital ortamda kendi Dadaist eserlerini üretecek.

Sanatçı Aslı Uludağ’ın katılımıyla gerçekleşenPosttan Kupüre Medyanın Sosyal Mekânı atölyesinde, Ve Şimdi İyi Haberler sergisini çevrimiçi ortamda ziyaret eden sanatseverler, medyanın sosyalliğinin günümüzde yaygın olarak dijital medyaya atfedilmesi üzerine sohbet edecekler. Ve hepsi aynı döneme ait gazete kupürlerinden faydalanarak hayali bir gün kurgulayacaklar. Kurguladıkları bu günü mektuba döküp, hikâyeyi çevreleyen sosyal mekânın diyagramını hazırlayan katılımcılar, gazetelerin oluşturduğu sosyal mekânı inceleyip, bu mekânı yazılı ve çizili güzergahlar aracılığıyla haritalandırdıktan sonra, sosyal medyayı bu mercekten tekrar düşünecek.    

Pera Öğrenme, “Rastlantısal İfadeler” programı kapsamında yetişkinlere yönelik sanatçı atölyelerinin yanı sıra okul öncesi, ilkokul, ortaokul ve lise yaş gruplarına özel programlar, öğretmen atölyeleri, huzurevi sakinlerine ve engellilere yönelik etkinlikler de düzenliyor.

Basın Sanatı’na adanmış bir sergi
Kitle iletişim araçları ve sanat arasındaki ilişkiyi odağına alan Ve Şimdi İyi Haberler, Annette ve Peter Nobel Koleksiyonu’ndan kapsamlı bir seçkiyi bir araya getiriyor. Christoph Doswald’ın küratörlüğünde gerçekleşen sergi, modern ve güncel sanatın en önemli dönemlerini izleme olanağı sunuyor. Sergide, 164 sanatçının resim, fotoğraf, kolaj, yerleştirme, video gibi farklı ifade araçlarıyla ürettiği 300’e yakın eseri yer alıyor.

Çevrimiçi Sergi Turu ve Atölye Programı

Bager Akbay ile Kod Atölyesi: Dadaist Eser
10 Mayıs Salı, 19.30
7 Haziran Salı, 19.30

Aslı Uludağ ile Posttan Kupüre Medyanın Sosyal Mekânı
17 Mayıs Salı, 19.30

Ve Şimdi İyi Haberler Çevrimiçi Sergi Turu
30 Haziran Perşembe, 19.30
28 Temmuz Perşembe, 19.30

Atölyede kullanılacak malzemeler katılımcının kendisi tarafından temin edilecektir. Etkinlik sonunda katılımcılara e-posta aracılığıyla katılımcı belgesi gönderilecektir. Biletler www.biletix.com sitesi üzerinden temin edilebilir.

Detaylı bilgi:  ogrenme@peramuzesi.org.tr

Pera Müzesi Öğrenme Programları Hakkında
Pera Müzesi’nde öğrenme, çocuklar, gençler ve yetişkinleri sanatla buluşturmak, bir müze bilinci oluşturmak, sanatı ulaşılabilir kılmak ve izleyiciyle sergilenen eserler arasında iletişim kurmak amacıyla yapılan çalışmaları kapsıyor. Yorum ve yaratıcılığa dayanan bu etkinliklerde, eserler üzerinde değerlendirmeler yapılırken yaratıcılık da destekleniyor. Atölyede uygulamalı çalışmalarla pekiştirilen öğrenme programı, müzeyi sosyal hayatın bir parçası kılmayı da amaçlıyor. Bu amaç doğrultusunda oluşturulan “Pera Öğrenme” programları, koleksiyon sergilerinin yanı sıra, süreli sergiler için de, farklı yaş gruplarına ve engellilere hazırlanan birbirinden renkli ve yaratıcı etkinlikleriyle yıl boyunca sürdürülüyor.

Bager Akbay Hakkında
Tasarımcı, Sanatçı, Eğitmen. Robot Şair Deniz Yılmaz'ın hikaye anlatıcısı. Sanat eserleri Ars Electronica, Todays Art, Transmediale gibi festivallerde sergilendi. Çocuklar için Scratch kitabının yazarlarından olan Bager Akbay, İskele47'nin ortak-kurucusu ve Istanbul Maker Fuarı'nın ortak-küratörüdür. 2007 yılından itibaren teknoloji ve sanat alanında festivaller düzenleyen Amber Platform'un ve katılımcı, barışçıl öğrenme toplulukları kurmayı hedefleyen Başka Bir Okul Mümkün Derneği'nin yönetim kurulu üyesidir. Marmara Üniversitesi ve Berlin Ernst Busch Sanat Akademisi’nde “Günümüz Sanat Tarihi” ve “Kuklacılık İçin Yazılım” dersleri vermekte ve FLU TV’de “Sanat Sohbetleri” programını yürütmektedir.

Aslı Uludağ Hakkında
Aslı Uludağ, School of the Art Institute of Chicago’da Güzel Sanatlar lisans eğitimi ve Goldsmiths Ünversitesi’nde Araştırma Mimarisi (Research Architecture) yüksek lisans eğitimi aldı. Pratik bazlı araştırmalardan oluşan projelerinde, hukuk, tekno-bilim ve yapılı çevre aracılığıyla örülen insan ve çevre ilişkilerini ve bu ilişkiler üzerinden uygulanan şiddeti irdeliyor. Üretimlerini, bu ilişkileri görünür kılan performatif ve etkileşimli yerleştirme, atölye ve anlatılar oluşturuyor. Bu platformlar aracılığıyla, insan ve çevre arasında farklı ilişkilenme biçimleri teklif ediyor. Uludağ, Prince Claus Mentorship Award (2022) almaya hak kazanmış Uludağ, önceki dönemlerde Arter Araştırma Programı (İstanbul, 2021) ve İstanbul Bienali Çalışma ve Araştırma Programı (2021)'nın katılımcıları arasındaydı. Yakın zamanda katıldığı sergiler arasında Suyun Bildikleri (Pilot Galeri, İstanbul, 2022) ve 5. İstanbul Tasarım Bienali (2020), misafir sanatçı programları arasında ise IASPIS (Stockholm, 2021-2022), PACT (Essen, 2021) ve Gate 27 (Ayvalık, 2021) yer alıyor. Practices of Attunement’ın kurucu üyelerinden olan Uludağ, atölyeleri ile SALT (İstanbul, 2021) ve Haus der Kulturen der Welt (Berlin, 2021)’in programlarında yer aldı.