Pera Film’den Onur Ayı seçkisi “hiçbir şeyden korkmuyorum”

11 Haziran 2024

Pera Film, bu yıl Onur Ayı’nı hiçbir şeyden korkmuyorum programıyla kutluyor. 28 Haziran – 10  Temmuz arasında Pera Müzesi Oditoryumu’nda gerçekleşecek program kapsamında, kuir kültürünü anaakım sinema aracılığıyla geniş kitlelerle buluşturan iki kült film, Priscilla Çöller Kraliçesi ve Hedwig ve Kızgın Çıkıntısı sinemaseverlerin beğenisine sunulacak. 

Suna ve İnan Kıraç Vakfı Pera Müzesi Film ve Video Programları, Onur Ayı’na özel hazırladığı, benzersiz yolculuklarında cesurca ilerleyen karakterlerin hikâyelerini takip eden “hiçbir şeyden korkmuyorum” programını 28 Haziran - 10 Temmuz arasında izleyiciyle buluşturuyor. 

Bireysel kimliklerin önemini ve normların dışında yaşamanın zenginliğini vurgulayan Onur Ayı seçkisi; ilham verici öyküleri, unutulmaz müzikleri, büyüleyici sahne performansları, göz alıcı kostüm ve makyajlarıyla ikonikleşmiş iki kült filmi bir araya getiriyor.

30. yılını kutlayan Oscar’lı yapım
En İyi Kostüm Tasarımı dalında Oscar Ödülü kazanan ve bu yıl 30. yaşını kutlayan Priscilla Çöller Kraliçesi, ihtişamlı kostümlerinin yanı sıra unutulmaz müzikleri ve Avustralya çölünün muhteşem manzaralarıyla da hafızalara kazınmış efsanevi bir yapım. Stephan Elliott imzalı filmde, Avustralya'nın ücra çöllerindeki tatil beldesi Alice Springs’te bir drag gösterisi yapmak üzere anlaşan Tick, Adam ve Bernadette, lavanta rengi emektar tur otobüsleri Priscilla’ya atlayıp Sidney'den taşraya uzanan renkli bir yolculuğa çıkıyor. Yol boyunca farklı kişi ve topluluklarla tanışan karakterler, önyargılarla mücadele edip kimliklerini yeniden keşfedecekleri bir dizi maceraya tanıklık ediyor. 

Drag kültürüne yakın plan
Yönetmenliğini John Cameron Mitchell’ın üstlendiği Hedwig ve Kızgın Çıkıntısı, Doğu Almanya'da işlevsiz bir ailede büyüyen ve rock yıldızı olmayı hayal eden Hansel Schmidt'in hikâyesini anlatıyor. Hansel bir çıkış yolu ararken Amerikalı asker Luther ile tanışıp ona âşık oluyor. Yasal olarak evlenip ABD'ye taşınabilmeleri için nişanlısı ve annesi, Hansel'i cinsiyet değiştirme ameliyatı geçirmeye ve Hedwig olmaya zorluyor. Hedwig cinsel kimliğini bulmaya çalışırken drag sanatını keşfediyor.

Fragmanlar

Hedwig ve Kızgın Çıkıntısı [Hedwig and the Angry Inch] - https://www.youtube.com/watch?v=QW2P1rbf1mk 

Priscilla Çöller Kraliçesi [The Adventures of Priscilla, Queen of the Desert] - https://www.youtube.com/watch?v=wGWWeourHUg 

Gösterim Programı

 

Priscilla Çöller Kraliçesi 

28 Haziran Cuma, 19.00 

6 Temmuz Cumartesi, 15.00

 

Hedwig ve Kızgın Çıkıntısı 

30 Haziran Pazar, 15.00 

10 Temmuz Çarşamba, 19.00

 

Bu program kapsamındaki film gösterimleri indirimli müze giriş biletiyle izlenebilir. Biletler, Biletix’ten veya Pera Müzesi resepsiyonundan temin edilebilir. Yasal düzenlemeler uyarınca aksi belirtilmediği sürece tüm gösterimler 18+ uygulamasına tabidir.