Barbara Hammer
Beden Politikaları

19 Nisan - 25 Mayıs 2018

Pera Film, Amerikan deneysel sinemasının öncü kadın sanatçılarından Barbara Hammer'ın film ve videolarından retrospektif niteliğinde, çarpıcı bir seçki sunuyor. Barbara Hammer: Beden Politikaları adlı programda sanatçının beden, kimlik ve toplumsal cinsiyet temalı 10 eseri gösteriliyor. İsviçre’de bulunan European Graduate School’da ders vermeye devam eden Hammer’in, son yıllarda New York, Modern Sanat Müzesi (MoMA); Londra, Tate Modern; Paris, Jeu de Paume gibi önemli sanat kurumlarında üretimlerine çeşitli gösterim ve sergilerle yer verildi. Şimdi sıra Pera Müzesi’nde!

Barbara Hammer’ın öne çıkan film ve videolarının yer aldığı bu programda; 1974 yılında çektiği toplumsal cinsiyet ve kimlik konusunda dönemi için devrimsel nitelikte olan Dyketactics, kuir tarih üzerine çektiği belgesel üçlemesi Nitratlı Öpücükler (1992), Tatlı Kurgular (1995)ve Tarih Dersleri (2000) ile ressam Henri Matisse ve Pierre Bonnard’ın İkinci Dünya Savaşı sırasındaki çalışmaları üzerinden Matisse ve ailesinin tanıklıklarıyla Fransız Direnişi’ne odaklanan 2003 yapımlı Cennete Direnmek gösteriliyor. 1920’lerin sürrealist sanatçılarından Claude Cahun ve Marcel Moore üzerine çektiği 2006 yapımı Sevgili/Öteki belgeseli, deneysel sinemacılığın yeni nesillere aktarılmasının konu olduğu Kuşaklar (2010), sanatçı Maya Deren’in 1940’lardaki filmlerini zaman ve mekân kavramları üzerinden yeniden kurguladığı Maya Deren’in Lavabosu (2011) ile Pulitzer ödüllü Amerikalı şair Elizabeth Bishop’ın dünyasını anlatan Bu Eve Hoşgeldiniz (2015) filmi de programda yer alıyor. Son olarak bu seneki Berlin Film Festivali’nde dünya prömiyerini yapan, Barbara Hammer'ın büyüleyici filmciliğini farklı konularla ele alan çok yönlü video yerleştirmesi Kanıt Bedenler (2017) programda tek kanallı gösteriliyor. Seçkide yer alan bu filmler, toplumsal cinsiyet, beden politikaları ve kimlik üzerine sanatçının öznel deneyimlerinden oluşan özgün hikayeler sunuyor.

Sanatçı Barbara Hammer (d. 1939 Hollywood, Kaliforniya) 40 yıla yayılan kariyeri boyunca 80’den fazla film ve video üretti. Kuir sinemanın öncülerinden kabul edilen Hammer, ayrıca performans, yerleştirme, fotoğraf, kolaj ve yazı gibi farklı mecralarda da üretim yapıyor. 2013’de şair Elizabeth Bishop’ı ele alan Welcome to This House başlıklı filmiyle Guggenheim Fellowship kazandı. Optic Nerve (1985), Endangered (1988) ve Nitrate Kisses (1993) filmleri Whitney Biennial’ine seçildi (’85,’89,’93). New York’ta yaşıyor ve çalışıyor.

Bu program kapsamındaki Pera Film gösterimleri ücretsizdir. Rezervasyon alınmamaktadır.
Pera Müzesi, Karl McCool ve Electronic Arts Intermix (EAI)’a değerli iş birliği için teşekkür eder.

19 Nisan

19.00 Bu Eve Hoşgeldiniz

21 Nisan

18.00 Kanıt Bedenler

Sevgili/Öteki

22 Nisan

18.00 Nitratlı Öpücükler

25 Nisan

19.00 Tatlı Kurgular

Dyketactics

26 Nisan

19.00 Tarih Dersleri

27 Nisan

21.00 Bu Eve Hoşgeldiniz

2 Mayıs

19.00 Maya Deren’in Lavabosu

Kuşaklar

4 Mayıs

21.00 Kanıt Bedenler

Sevgili/Öteki

11 Mayıs

19.00 Cennete Direnmek

Dyketactics

23 Mayıs

19.00 Cennete Direnmek

24 Mayıs

19.00 Maya Deren’in Lavabosu

Kuşaklar

25 Mayıs

19.00 Nitratlı Öpücükler

20.30 Tatlı Kurgular

21.30 Tarih Dersleri

Kanıt Bedenler

Kanıt Bedenler

Bu Eve Hoşgeldiniz

Bu Eve Hoşgeldiniz

Maya Deren’in Lavabosu

Maya Deren’in Lavabosu

Kuşaklar

Kuşaklar

Sevgili/Öteki

Sevgili/Öteki

Cennete Direnmek

Cennete Direnmek

Tarih Dersleri

Tarih Dersleri

Tatlı Kurgular

Tatlı Kurgular

Nitratlı Öpücükler

Nitratlı Öpücükler

Dyketactics

Dyketactics

Barbara Hammer
Beden Politikaları

Amerikan deneysel sinemasının öncü kadın sanatçılarından Barbara Hammer'ın film ve videolarından retrospektif niteliğinde, çarpıcı bir seçki sunuyoruz. Barbara Hammer: Beden Politikaları adlı programda sanatçının beden, kimlik ve toplumsal cinsiyet temalı 10 eseri gösteriliyor.

Barbara Hammer’dan Sanatın İfade Gücü Üzerine

Barbara Hammer’dan Sanatın İfade Gücü Üzerine

Pera Film’in Amerikan deneysel sinemasının öncü kadın sanatçılarından Barbara Hammer’ın film ve videolarından retrospektif niteliğinde sunduğu Barbara Hammer
Beden Politikaları programı 19 Nisan - 25 Mayıs 2018 tarihleri arasında gerçekleşiyor.

Video Sanatının Öncü İsmi Nam June Paik

Video Sanatının Öncü İsmi Nam June Paik

Nam June Paik video sanatının öncülerinden biriydi (1932- 2006). Warhol ile Nameth’in, rock, film ve performansı birleştiren saykodelik happening’lerle deneysel çalışmalar yaptığı sıralarda video sanatının öncüleri Nam June Paik, Stephen Beck, Eric Siegel ve Steina Vasulka’nın aynı konularda deneyler yapmış olması ilginçtir.

José Sancho’nun Yaşam Öyküsü

José Sancho’nun Yaşam Öyküsü

José Sancho Benito 18 Nisan 1935’te, Kosta Rika’nın Punteneras bölgesinde dünyaya geldi. Ailesi başkent San José’ye göçtü ve Sancho 1952 yılında buradaki Kosta Rika Lisesi’ni bitirdi. Daha sonra Kosta Rika Üniversitesi İktisadi Bilimler Okulu’nda eğitim görmeye başladı ve 1958 yılında iktisat bölümünden birincilikle mezun oldu.