Pera Film, Goethe Enstitüsü İstanbul işbirliğiyle yaratıcı ve çok yönlü Alman sanatçı Rebecca Horn’un iki filmini sunuyor. Gösterimler kapsamında sanatçı bir sunum da yapacak.
Rebecca Horn’un sanatında heykel ve filmin buluşması önemli bir yer tutuyor. Sanatçının enstalasyonları, nesneleri ve filmleri çizgisel bir mantıkla ilerlemeyen bir öykü anlatıyorlar. Bunlar, film sırasında okunan son derece duygusal temelli metinler olarak sergideki nesnelere eşlik eden birer şiirsel anlatı olarak da düşünülebilir. Horn’un kendi yaratısı olan nesneler ise film sahnelerindeki öyküleri hem yansıtarak hem yorumlayarak çifte bir işlev görüyorlar; ayrıca yepyeni sanatsal yansımalara bir kapı aralıyorlar.
17:00 Moon Mirror Journey
18:30 Rebecca Horn’un Sunumu
19:00 Buster's Bedroom
Bu programdaki gösterimler ücretsizdir.
İşbirliğiyle
31 Ekim
17.00 Moon Mirror Journey
19.00 Buster´s Bedroom
31 Ekim
17.00 Moon Mirror Journey
19.00 Buster´s Bedroom
19. yüzyıla kadar siyasi otoritenin merkezi Topkapı Sarayı, klasik Osmanlı ve Bizans mimarisinin görkemli örnekleriyle tüm imparatorluğun kalbi gibidir Tarihi Yarımada. Osmanlı İmparatorluğunu yakından tanımak isteyen her batılı, resimler yoluyla da olsa Tarihi Yarımada’yı görmelidir önce.
Osmanlı saray ve konak haremlerinde kahve ikramı törenle yapılırdı. Önce gümüş tatlı takımı ile tatlı (reçel) sunulur, ardından kahve ikramı başlardı. Kahve güğümü, tombak, gümüş veya pirinçten yapılmış, ortasında kor ateş bulunan ve kenarlarına takılı üç zincirden tutularak taşınan sitile oturtulurdu. Sitil örtüsü ise, yuvarlak, atlas veya kadifeden, sırma, sim, pul, hatta inci ve elmas işlemeli olurdu.
Salı - Cumartesi 10.00 - 19.00
Cuma 10.00 - 22.00
Pazar 12.00 - 18.00
Müze Pazartesi
günü kapalıdır.
Çarşamba günleri öğrenciler müzeyi
ücretsiz ziyaret edebilir.
Tam: 100 TL
İndirimli: 50 TL
Grup: 80 TL (toplu 10 bilet ve üstü)