Roman Polanski: Aranan ve Arzulanan

1 - 29 Kasım 2014

"Filmlerim anlık arzuların ifadesidir.
Güdülerimin peşinden giderim, fakat disiplinli bir biçimde."

Roman Polanski

2008 tarihli belgesel filmden  adını alan, Pera Film’in Roman Polanski: Aranan ve Arzulanan programı, Polanski’nin 1960’lı ve 1970’li yıllarından derlenen bir seçkiden oluşuyor. Programa bir de  belgesel eşlik ediyor. Tartışma yaratan bir yönetmen olan Roman Polanski, kendine özgü karanlık perspektifi ve katılığı, hikaye anlatımına getirdiği nihilist yaklaşımla sinemada kalıcı bir iz bıraktı. Yönetmen, düşmanca ve ironik bir dünyada ayakta kalmaya çalışan sıradan insanın ahlak dışı hikayelerini anlatmak için kara mizah, gerilim ve zaman zaman da sürrealizmi kullanan filmler yaratmıştır.

“Roman Polanski filmlerinin geçtiği zaman ve mekanlar yönetmenin tüm çalışmaları içerisindeki dönüm noktalarına işaret eder. İlk uzun metrajlı filmi Sudaki Bıçak Polonya’da çekilmiş ve savaş temasına odaklanmayan ilk savaş sonrası filmlerden biridir: Çok fazla şeyin gerçekleşmediği bu gerilimde odak insan etkileşimi ve onun doğasıdır. Başarılı bir biçimde işlenen atmosferi klostrofobiktir ve film, komünizm ve sosyal sınıfların yanı sıra, insanın en temel ve cinsel içgüdüleri hakkında çok şey söyler. Bu aynı zamanda Polonya’dan En İyi Yabancı Film kategorisinde Oscar’a aday olan ilk filmdir. Polanski, kendini kanıtlamış Polonyalı bir yönetmen olmasına karşın, Polonya’da başka bir film çekemeyeceğini anlayınca ülkeyi terk etmeyi tercih etti ve Fransa’ya yerleşti. Paris’te yoksulluk içinde yaşadığı yıllarda senaryo yazarı Gérard Brach ile arkadaşlık kurdu ve sonrasında uzun süre boyunca ortak çalışmalar gerçekleştirdi. İngiltere’de çektiği ve Brach’la birlikte yazdığı sonraki iki filmi Tiksinti (1965) ve Bozuk Düzen (1966) Berlin Uluslararası Film Festivali’nde Gümüş ve Altın Ayı ödüllerini aldı. Her iki film de baskılanan cinsellik ve paranoya hakkında yapılmış ve hayal gücümüzün sınırlarını aşan bir korkuyu içeren dahiyane temsillerdir.

Polanski, 1968’de Hollywood’a gitti ve burada Rosemary’nin Bebeği (1968) adlı psikolojik gerilim filmini çekti. Satanizm ve sinir bozucu bir hamileliği konu edinen kurgusuyla film, Mia Farrow ve Ruth Gordon’ın ikna edici ve güçlü performanslarını sergiler. Rosemary’nin Bebeği ilk çıktığı zamandan bu yana kırk yılı aşkın bir süre geçmesine rağmen tüyler ürperticiliğinden bir şey kaybetmeyerek korku film tarihinde bir dönüm noktası olmaya devam ediyor. Polanski’nin filmleri, dehşet ve korku yaratmak için hiçbir özel efekt ya da çirkin yaratık kullanmaz, yalnızca oyunculuk ve yönetmenliğiyle izleyiciyi büyüler. Yönetmen, karısı Sharon Tate’in meşhur Manson çetesi tarafından 1969’da vahşi bir biçimde öldürülmesinden sonra Avrupa’ya dönmeye karar verdi. Fransa’da çekilen ve Thomas Hardy’nin 19. yüzyılda yayımlanan Tess adlı kitabının bir uyarlaması olan Tess (1979), aralarında altı Oscar adaylığı olmak üzere birçok prestijli ödüle ve aday gösterildiği her yerde En İyi Sinematografi ödülüne layık görüldü. Güzel, lirik, duyusal, ama aynı zamanda melankolik ve şiirsel görselliği için tek bir filmden sözetmek gerekirse, bu Tess olacaktır. Bu film, Roman Polanski’nin en başarılı filmi olabilir, aynı zamanda en iyi klasik roman uyarlamalarından da biridir: Film yaşar, nefes alır ve özgürce hareket eder. Uzun hikayesini anlatmak için hiçbir zaman acele etmez, fakat onu az görülen bir incelik ve aşağılanan, küçük duruma düşürülen ve en sonunda yok edilen hassas bir varlık olan baş kahramana yönelmiş bir şefkat ve aşkla anlatır. Film Sharon Tate’in anısına atfedilmiştir.”
Janusz Wróblewski’nin Eleştirisi

Film programı kapsamında düzenlenen "SzaZa Plays Polanski" konser etkinliği için tıklayın.

Etkinlik Polonya-Türkiye diplomatik ve kültürel ilişkilerin 600. yıldönümü kutlamalarını içeren 2014 kültür programı kapsamında düzenlenmektedir.

polonya logo

1 Kasım

14.00 Sudaki Bıçak

16.00 Tiksinti

2 Kasım

15.00 Sudaki Bıçak

5 Kasım

19.00 Bozuk Düzen

8 Kasım

18.00 Tess

13 Kasım

19.00 Roman Polanski: Aranan ve Arzulanan

16 Kasım

17.00 Tess

26 Kasım

17.00 Roman Polanski: Aranan ve Arzulanan

19.00 Tiksinti

29 Kasım

13.00 Rosemary'nin Bebeği

16.00 Bozuk Düzen

19.00 Rosemary'nin Bebeği

Sudaki Bıçak

Sudaki Bıçak

Tiksinti

Tiksinti

Bozuk Düzen

Bozuk Düzen

Rosemary'nin Bebeği

Rosemary'nin Bebeği

Tess

Tess

Roman Polanski: Aranan ve Arzulanan

Roman Polanski: Aranan ve Arzulanan

Roman Polanski: Aranan ve Arzulanan

Roman Polanski: Aranan ve Arzulanan programı, Polanski’nin 1960’lı ve 1970’li yıllarından derlenen bir seçkiden oluşuyor. Programa bir de belgesel eşlik ediyor.

SzaZa Plays Polanski<br/>Polonya’dan Yeni Sesler

SzaZa Plays Polanski
Polonya’dan Yeni Sesler

Pera Film’in Roman Polanski: Aranan ve Arzulanan programı kapsamında Polonyalı ikili SzaZa özel bir konser veriyor.

Jean-Léon Gérôme: Değişim Çağında Kültürel Etkileşimler

Jean-Léon Gérôme: Değişim Çağında Kültürel Etkileşimler

Jean-Léon Gérôme, 19. yüzyıl ikinci yarısının en tanınmış sanatçıları arasında yer alır. Akademik resmin en ateşli savunucularından olan Gérôme, İzlenimcilik gibi modern akımlara karşı kişisel bir savaş yürütmüştür. Yaşamının son dönemlerinde, karşı çıktığı akımların yükselişiyle eski popülerliğini kaybetmeye başlasa da 20. yüzyılda da pek çok başka akademik ressam gibi unutulup gitmemiştir. 

Hayatının Bir Yerinde Yolu İstanbul’dan Geçmiş Altı Büyük Sanatçı

Hayatının Bir Yerinde Yolu İstanbul’dan Geçmiş Altı Büyük Sanatçı

Pera Müzesi Blog, N’olmuş? işbirliğiyle hazırlanan yazı dizisi devam ediyor. Kendilerini; “Bilindik N’olmuş? sorusunu her gün yeniden soruyor, karşımıza çıkan sayısız beklenmedik cevabı sizlerle paylaşıyoruz.

Doğu’ya Yolculuk

Doğu’ya Yolculuk

10 Kasım 2016 – 29 Ocak 2017 tarihleri arasında 19. yüzyılın en özgün manzara ressamlarından Fransız sanatçı Félix Ziem’i ağırlıyoruz.