Václav Havel: Özgürlük İçinde Yaşamak

26 - 27 Ekim 2022

Pera Film, Václav Havel Haftaları kapsamında, Çek Cumhuriyeti İstanbul Başkonsolosluğu iş birliği ile, Václav Havel'in kişiliğine ve mirasına adanmış bir biyografik belgesel olan Václav Havel: Özgürlük İçinde Yaşamak film gösterimine ev sahipliği yapıyor.

Andrea Sedláčková'nın yönettiği biyografik belgesel, benzersiz bir arşiv koleksiyonuna yeni bir ışık tutuyor ve şu sorunun altını çiziyor: Bir insan nasıl bu kadar çok hayat yaşayabilir? Bu siyasi biyografik belgesel, Václav Havel'in hem iktidardaki yaşamının hem de özel yaşamının daha önce hiç görülmemiş görüntülerini içeriyor ve onu Avrupa ve dünyanın karmaşık tarihsel dönemi bağlamında tanıtıyor.

İlk kez Çekçe orijinal ve Türkçe altyazılı olarak gösterilecek olan Václav Havel: Özgürlük İçinde Yaşamak, 26 ve 27 Ekim saat 19:00'da Pera Film'de!

logo

logo
iş birliğiyle

26 Ekim

19.00 Václav Havel: Özgürlük İçinde Yaşamak

27 Ekim

19.00 Václav Havel: Özgürlük İçinde Yaşamak

Václav Havel: Özgürlük İçinde Yaşamak

Václav Havel: Özgürlük İçinde Yaşamak

Bir Elçinin Seyahati

Bir Elçinin Seyahati

Hikâye 1709 yılında İsveç Kralı Demirbaş Şarl’ın ( XII. Karl) Rus Çarı Petro’dan kaçarken Osmanlı’ya sığınması ile başlıyor. İsveç Osmanlı’ya borçlanıyor, bu sırada Osmanlı stratejik bir değişiklik yapıyor ve artık Avrupa’ya elçi yollamaya başlıyor… Tarihi metin ve sefaretnamelerden yola çıkarak Oryantalist Resim Koleksiyonu yöneticimiz Barış Kıbrıs kaleme aldı.

Mihrimah Sultan

Mihrimah Sultan

Bu eser, çeşitli koleksiyonlardaki benzer örneklere dayanarak, 16. yüzyılda Avrupalı ressamlar tarafından sıklıkla yapılmış Mihrimah Sultan portrelerinden biridir.

 

Gece Yarısı Korku Hikâyeleri: Polen, Fotosentez & Rock’n Roll <br> Murat Başekim

Gece Yarısı Korku Hikâyeleri: Polen, Fotosentez & Rock’n Roll
Murat Başekim

Loş gecede çağırıyor. Beni. Beni istiyor. İşitiyorum fısıltısını. Parfümünü.Tatlı tükürüğünü. Siluet sallanıyor. Çağırıyor. Ona gitmeliyim.O kadar uzakta değil. İşitiyorum. Aşk bu. Eminim.