Yönetmen: Ton van Zantvoort
Hollanda, 2022, 52'
Türkçe ve İngilizce altyazılı
Nienke Hoogvliet ve Dave Hakkens yeni nesil çağdaş Hollandalı tasarımcıları temsil ediyorlar. Bu kuşak, hammaddelerin tükenmekte olduğunun, enerjinin kıt olduğunun ve küreselleşmenin yeni küçük ölçekli üretim biçimlerine yol açtığının son derece farkındalar. Birer “maker” olarak sanat, tasarım ve bilim arasındaki mevcut sınırları umursamıyorlar. Nienke'nin misyonu, tekstil ürünlerine renk vermek için zehirli kimyasallara sürdürülebilir bir alternatif olarak deniz yosunu üzerine yaptığı araştırmalarla dünyanın en kirletici ikinci endüstrisi olan giyim endüstrisini daha sürdürülebilir hale getirmek. Dave'in tutkusu da aynı derecede iddialı. Son projesi, asgari karbon ayak izi kullanan bir yaşam ve çalışma topluluğu kurmaya çalışıyor. Filmde yönetmen Ton van Zantvoort izleyiciyi Nienke ve Dave'in yaratıcılıklarına doğru bir yolculuğa çıkarıyor. Farklı düşüncelere sahip olarak, dünyayı kendi benzersiz yöntemleriyle iyileştirmeye kararlılar. Birçok insanın sorunları görebileceği yerde, onlar çözümler öngörüyor. Ama hedefleri ne kadar gerçekçi? Bunu öğrenmek için Dave ve Nienke'ye cüretli arayışlarında eşlik ediyoruz.
Hafıza güvenilmesi güç bir şeydir: ayrıntılar belirsizleşir ve öngörülemez bir hâl alır. Hatırlamak için gayret ettikçe daha az şey görürsünüz. Kendisini durmadan çürüten bir hafızanın anısı... Son zamanlarda kendimi, duyguların daha dirençli olduğu noktasında ikna etmeye çalışırken buluyorum; ne var ki bu, epey zor bir iş.
Bir koleksiyona veya arşive bakarak gelecek nasıl kurgulanabilir? Seramiğin dayanıklı yapısı onu hayal edebildiğimiz zamanın sonuna dek kalıcı kıldığından geleceğin nasıl hatırlanabileceğini bir seramik koleksiyonu aracılığıyla düşünmek zihin açıcı olabilir. Sergi kapsamında üretilen eserler, geçmişe dair önemli ipuçları taşıyan bir koleksiyonu taze bir perspektifle ele alma ve geleceği hatırlamaya dair bir adım atma potansiyeli taşıyor.
Salı - Cumartesi 10.00 - 19.00
Cuma 10.00 - 22.00
Pazar 12.00 - 18.00
Müze Pazartesi
günü kapalıdır.
Çarşamba günleri öğrenciler müzeyi
ücretsiz ziyaret edebilir.
Tam: 100 TL
İndirimli: 50 TL
Grup: 80 TL (toplu 10 bilet ve üstü)