}

Devrim Ateşi

  • 15 Kasım 2014 / 14:00
  • 6 Aralık 2014 / 14:00

Yönetmen: Agnieszka Holland
Oyuncular
: Tatiana Pauhofová, Jaroslava Pokorná, Petr Stach
Çek Cumhuriyeti
, 231’, 2013, renkli
Çekçe, Türkçe altyazıyla

Agnieszka Holland, modern Çek tarihindeki önemli anlardan birine, Charles Üniversitesi Sanat Fakültesi’nde okuyan bir öğrencinin sarsıcı eylemine odaklanıyor. Öğrenci, Sovyet işgalini protesto etmek için Prag’daki Wenceslas meydanında 16 Ocak 1969 tarihinde kendini ateşe verir ve dört gün sonra ölür. Film, Jan Palach'ın mirasını, kaybedilmeye mahkum bir davada savunan cesur avukat Dagmar Buresova’nın hikayesi üzerinden Varşova Anlaşması ordularının 1968’in Ağustos ayındaki işgalinden sonra Çekoslovakya toplumunda gerçekleşen dönüşümleri inceliyor. İşgale karşı oluşturulan ve zirve noktasına Palach’ın cenazesindeki kitlesel protestolar sırasında ulaşan Çek ve Slovak direnişinin başlangıcını tasvir ediyor ve aynı zamanda, ulusun korku ve şiddetli zulmün baskısına yavaş yavaş boyun eğişini gösteriyor.

Bölüm 1, 14:00
Bölüm 2, 15:30
Bölüm 3, 16:45

Geriye Karanlık Kalır<br/>Agnieszka Holland

Ateş

Geriye Karanlık Kalır<br/>Agnieszka Holland

Avrupa Avrupa

Geriye Karanlık Kalır<br/>Agnieszka Holland

Karanlıkta Kalanlar

Geriye Karanlık Kalır<br/>Agnieszka Holland

Devrim Ateşi

Devrim Ateşi

Irk ve Irka İlişkin Mefhumlar  <br> Fred Wilson

Irk ve Irka İlişkin Mefhumlar
Fred Wilson

Pera Müzesi, İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) işbirliğiyle, 16 Eylül – 12 Kasım 2017 tarihleri arasında 15. İstanbul Bienali’ne ev sahipliği yapıyor. 

Dünyanın En Yalnız Katı Meyve Sıkacağı

Dünyanın En Yalnız Katı Meyve Sıkacağı

Tüketimci kültürü eleştiren bu eserden yola çıkarak Harun Çırak’tan bu şeylerin neler söylediklerini, nasıl söylendiklerini hayal etmesini istedik. Dört bölümlük “Söylenen Şeyler” yazı serisinin ilk bölümde hevesle satın alındıktan sonra bir köşeye fırlatılan meyve sıkacağına kulak kabartıyoruz…

Video Sanatının Öncü İsmi Nam June Paik

Video Sanatının Öncü İsmi Nam June Paik

Nam June Paik video sanatının öncülerinden biriydi (1932- 2006). Warhol ile Nameth’in, rock, film ve performansı birleştiren saykodelik happening’lerle deneysel çalışmalar yaptığı sıralarda video sanatının öncüleri Nam June Paik, Stephen Beck, Eric Siegel ve Steina Vasulka’nın aynı konularda deneyler yapmış olması ilginçtir.