Tatlı Hayat

  • 19 Ekim 2013 / 14.00
  • 3 Kasım 2013 / 14.30

Yönetmen: Federico Fellini
Oyuncular: Marcello Mastroianni, Anita Ekberg, Anouk Aimée, Yvonne Furneaux
İtalya, Fransa 174’, 1960, siyah-beyaz
İtalyanca, İngilizce, Fransızca, Almanca ve Türkçe altyazıyla


Film, alaycı ve insanı içine alan bir toplumsal eleştiri olarak Fellini’nin zamanlar ötesi başyapıtı. Roma’nın modern dekadansının ve sofistike ahlaksızlığının ayrıntılı bir panoramasını sunan film, bölümlü bir yapıya sahip, ama irkiltici aksiyonu gözünden izlediğimiz, başıboş dolaşan karakter sayesinde odak hiç kaçmıyor. Marcello Rubini (Marcello Mastroianni bu rolde olağanüstü bir performans sergiliyor), sosyete varoluşunun sığlığından kaçamayan bir paparazzidir. Birbirine zıt duygu durumlarını benliğinde birleştiren Marcello (havalı ama endişeli, seksi ama iktidarsız), önemli birşeyler yazma hayali kurar ama bulunduğu sığ konumun ona getirdiği para ve prestije hayır diyemez. Gerçek aşkı bulmak üzerine romantik görüşleri vardır, ama kız arkadaşının aşırı dozda uyku hapı aldığını öğrenmek onu etkilemez. Onun yerine üçlü bir ilişkiye girer, ardından kikirdek bir Amerikan yıldız adayıyla (bomba gibi bir Anita Ekberg) fıskiyeli bir havuzda oynaşır, filmin ilham dolu unutulmaz finalindeyse çılgın bir orjiye katılır; orjinin üyeleri, şafak vakti gezdikleri plajda simgesel bir biçimde, çürüyen bir hayvan leşi bulur. Fellini filminin yaşamı olumladığını düşünüyordu (adı da buradan geliyor), ama onu bu konuda ciddiye almak imkansız. Mastroianni bir dünyevi zevkten diğerine savrulurken, bu ister seks, isterse içki, ışıltılı partiler ya da zengin yiyecekler olsun, onun ilgisiz gözlerinden hep anlık oyalanmalar olarak sunuluyor. Sonsuz bir dizi çılgın geceden ve yapayalnız sabahlardan ibaret varoluşu, son tahlilde ruhsuz ve anlamsız. Değişecek cesareti olmadığı için Mastroianni’nin tek seçeneği, bu “tatlı” hayatı kabullenmek ve tadını çıkarmak.

Sinemanın Kazanovası<br/>Fellini

Beyaz Şeyh

Sinemanın Kazanovası<br/>Fellini

Aylaklar

Sinemanın Kazanovası<br/>Fellini

Tatlı Hayat

Sinemanın Kazanovası<br/>Fellini

Doktor Antonio’nun Baştan Çıkışı

Sinemanın Kazanovası<br/>Fellini

Ruhların Giulietta’sı

Sinemanın Kazanovası<br/>Fellini

Şeytanın Kurbanları

Sinemanın Kazanovası<br/>Fellini

Palyaçolar

Sinemanın Kazanovası<br/>Fellini

Roma

Sinemanın Kazanovası<br/>Fellini

Ginger ve Fred

Tatlı Hayat

Osmanlı’da Kahve İkramı

Osmanlı’da Kahve İkramı

Osmanlı saray ve konak haremlerinde kahve ikramı törenle yapılırdı. Önce gümüş tatlı takımı ile tatlı (reçel) sunulur, ardından kahve ikramı başlardı. Kahve güğümü, tombak, gümüş veya pirinçten yapılmış, ortasında kor ateş bulunan ve kenarlarına takılı üç zincirden tutularak taşınan sitile oturtulurdu. Sitil örtüsü ise, yuvarlak, atlas veya kadifeden, sırma, sim, pul, hatta inci ve elmas işlemeli olurdu.

Yılbaşının Öteki Yüzü: <br> Pera Film'den Alternatif Yılbaşı İzleme Listesi

Yılbaşının Öteki Yüzü:
Pera Film'den Alternatif Yılbaşı İzleme Listesi

Pera Film yeni yıl yaklaşırken, Hollywood'un zamansız klasiklerinden modern sinemanın unutulmaz örneklerine uzanan 10 filmlik bir alternatif izleme listesi sunuyor.

Cumhuriyet Bayramı Kutlu Olsun!

Cumhuriyet Bayramı Kutlu Olsun!

Sanatçı Benoît Hamet, bu yıl 10. yaşını kutlayan Pera Müzesi’nin koleksiyonlarından öne çıkan eserleri yeniden yorumluyor. Hamet, hem gerçek hem kurgusal “tarihi” olaylara mizahi bir bakış sunuyor.