Zamane İstanbulları
Sanatçılarla Atölyeler

19 Mart - 28 Nisan 2023

Pera Müzesi Öğrenme Programları, 19 Mart-28 Nisan 2023 tarihleri arasında Zamane İstanbulları sergisi kapsamında yetişkinlere yönelik sanatçı atölyeleri düzenliyor.

Ali Taptık ve Beste Kopuz yürütücülüğündeki iki günlük atölye, katılımcıları, değişen ve dönüşen kent yaşantısını arşiv ve bellek üzerinden düşünmeye çağırıyor. Sergide eserleri yer alan Ekin Özbiçer ve Erdem Varol’un katılımıyla gerçekleşen atölye, İstanbul fotoğrafları çekmeyi seven katılımcılarla birlikte bir kenti “görmenin” farklı yollarını araştırıyor. Beste Kopuz ve Arek Qadrra‘nın yürütücülüğündeki iki farklı atölyede ise katılımcılar kolektif bir harita ile kentin sesleri üzerine düşünmeye ve kolaj tekniğiyle alternatif bir İstanbul yaratmaya davet ediliyor.

Detaylı bilgi: ogrenme@peramuzesi.org.tr
Biletler
www.biletix.com sitesi üzerinden temin edilebilir.

19 Mart

15.00 Kente Arşivsel Bakış: "Bir Varmış Bir Yokmuş"

9 Nisan

15.00 İstanbul’u Fotoğraflamak

16 Nisan

14.00 Kentin Sesleri: Kolektif Harita Yapımı

28 Nisan

19.00 Alternatif Bir İstanbul: Fotoğraflarla Kolaj

Kente Arşivsel Bakış: "Bir Varmış Bir Yokmuş"

Kente Arşivsel Bakış: "Bir Varmış Bir Yokmuş"

İstanbul’u Fotoğraflamak

İstanbul’u Fotoğraflamak

Kentin Sesleri: Kolektif Harita Yapımı

Kentin Sesleri: Kolektif Harita Yapımı

Alternatif Bir İstanbul: Fotoğraflarla Kolaj

Alternatif Bir İstanbul: Fotoğraflarla Kolaj

İlişkili Sergiler

Zamane İstanbulları

İstanbul’un bugününe yönelik katmanlı ve yenilikçi bir bakış oluşturma umuduyla şekillenen, eş zamanlı deneyimlenen çeşitli İstanbullardan güncel görsel anlatıları bir araya getiren bir fotoğraf sergisi Zamane İstanbulları.

Zamane İstanbulları

İdeoloji

İdeoloji

Sergi, “Balkanlar” olarak bilinen bölge ülkelerinden farklı kuşaklardan sanatçı ve sanatçı gruplarına odaklanıyor ve bölgenin kaçınılmaz olarak akla gelen siyasi çağrışımları göz önünde bulundurulmaksızın bir doğa olayı üzerinden biçimleniyor.

Kartpostal Çıplakları

Kartpostal Çıplakları

Çıplaklığın seyirlik halleri, Osmanlı’nın dünyasına resimlerden önce kartpostallarda ulaşır. 1890’lardan itibaren ve özellikle 1910’larda, II. Meşrutiyet’in ilanından sonraki yıllara rastlayan dönemde elden ele, kentten kente dolaştığı anlaşılmaktadır.

Küçük Sarı Daire ile müzede keşifler!

Küçük Sarı Daire ile müzede keşifler!

Pera Öğrenme programları kapsamında yayınlanan, Tania Bahar'ın kaleme aldığı ve Marina Rico'nun resimlediği hikâye kitabı Küçük Sarı Daire, çocuklarla yetişkinlerin birlikte keşfedecekleri ve paylaşacakları farklı bir öğrenme deneyimi sunuyor.