20. Yüzyıl Ustalarından Baskı, Desen ve Suluboyalar
20. Yüzyıl Ustalarından Baskı, Desen ve Suluboyalar
Viyana Katedral ve Başpiskoposluk Müzesi Otto Mauer Koleksiyonu’ndan Bir Seçme
2 Ağustos - 7 Ekim 2007

Pera Müzesi’nde sergilenen bu seçki, Georges Braque’tan Marc Chagall’a, Alberto Giacometti’den Egon Schiele, Pablo Picasso, Otto Dix, Wassily Kandinsky, Matisse, Gustav Klimt ve Oskar Kokoschka gibi 20. yüzyılın daha pek çok önde gelen isminin desen, suluboya ve baskılarını sanatseverlerle buluşturdu. 

İşleyen Mekân
İşleyen Mekân
Yıldız Teknik Üniversitesi Sanat ve Tasarım Fakültesi
2 Ağustos - 7 Ekim 2007

Kuruluşundan bu yana yaz aylarında salonlarını gençlere ayıran Pera Müzesi, 2007 yaz döneminde Yıldız Teknik Üniversitesi Sanat ve Tasarım Fakültesi öğrencilerinin 2006 – 2007 projelerinden oluşan İşleyen Mekan sergisini ağırladı. 

Pirosmani
Pirosmani
"Naif" Sanatta Bir Efsane
2 Ağustos - 7 Ekim 2007

Kuruluşundan bugüne, değişik dallardan birçok önemli sanatçının yapıtlarını ağırlayan Pera Müzesi, kapılarını dünyanın en ilginç yaratıcılarından birine, Gürcü köylü ressam Pirosmani’ye açtı. 

Kariye
Kariye
Bir Anıt, İki Anıtsal Kişilik, Theodoros Metokhites'ten Thomas Whittemore’a
13 Nisan - 1 Temmuz 2007

Bugün daha çok Kariye Camisi ya da Kariye Müzesi adıyla tanınan eski Khora Manastırı kilisesi, günümüz İstanbulu’nda ayakta kalan en etkileyici Bizans anıtlarından biridir.

Sur, Kemer, Kubbe
Sur, Kemer, Kubbe
Osmanlı Fotoğrafçılarının Gözüyle Bizans İstanbulu
13 Nisan - 1 Temmuz 2007

İstanbul'daki Bizans anıtlarının Osmanlı fotoğrafçıları tarafından çekilmiş fotoğraflarının en önemli özelliği, kentin geçmişi açısından eşsiz birer belge niteliği taşımalarıdır.

Ali Emiri Efendi ve Dünyası
Ali Emiri Efendi ve Dünyası
Fermanlar, Beratlar, Hatlar, Kitaplar
Millet Yazma Eser Kütüphanesi’inden Bir Seçme
24 Ocak - 1 Temmuz 2007

Geçmişin kültür mirasının, özellikle de bu mirasın kolayca yok olabilecek bazı kırılgan parçalarının zamanın tahribine uğramadan günümüze ulaşabilmiş olmasını, bütün hayatlarını bu nesneleri toplamaya, korumaya ve gelecek kuşaklara aktarmaya adamış bir dizi adsız kahramana borçluyuzdur çoğunlukla. 

Ivan Chermayeff
Ivan Chermayeff
Kolajlar ve Küçük Heykeller
24 Ocak - 25 Mart 2007

Ivan Chermayeff, 1950’lerin ortalarından Aralık 2017’deki vefatına dek New York’ta, ortağı Tom Geismar’la birlikte çalışmış bir grafik tasarımcısıdır. 

Chermayeff & Geismar
Chermayeff & Geismar
son 50 yılın amblem, logo ve tasarımları
24 Ocak - 25 Mart 2007

Ivan Chermayeff ve değerli ortağı Tom Geismar, gerek ülkemiz, gerekse Pera Müzesi için çok özel iki konuk oldu. 20. yüzyılın en büyük grafik tasarımcıları arasında sayılan ve ortağı Tom Geismar'la dünyanın belleğinde yer etmiş sayısız ünlü tasarıma imza atan Ivan Chermayeff, Koç Holding ve bazı Koç kuruluşlarının amblem, logo, kurum kimliği gibi çalışmalarını gerçekleştirirken, ürettiği yetkin ve sıra dışı tasarımlarla bu kuruluşların dolayısıyla da Türkiye'nin adının dünya tasarım literatürüne geçmesini sağlamıştı.

Collected Visions
Collected Visions
JPMorgan Chase Sanat Koleksiyonu’ndan Modern ve Çağdaş Yapıtlar
27 Ekim - 6 Ocak 2007

JPMorgan Chase Sanat Koleksiyonu, dünyadaki en eski ve geniş kapsamlı kurumsal sanat koleksiyonlarından biri olma özelliğini taşıyor.