Birlikte Güçlü

8 Mart - 8 Nisan 2022

Pera Film, #SusmaBitsin iş birliğiyle, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’ne özel hazırladığı Birlikte Güçlü programını sunar. Kasım 2018’de bir grup kadın sinemacının bir araya gelerek setlerdeki cinsel taciz ve ayrımcılıkla mücadele etmek üzere kurduğu #SusmaBitsin’in geçtiğimiz yıl hayatını kaybeden Nihan Katipoğlu anısına gerçekleştirdiği programda; birlikte mücadele etmenin, kadınların birbirleriyle kurduğu bağların getirdiği kazanımların, arkadaşlığın, birlikte yürümenin ve dayanışmanın önemine odaklanan beş film yer alıyor.

8 Mart – 8 Nisan tarihleri arasında gerçekleşecek programda; Jane’in iş yerinde maruz kaldığı tacizin içyüzünü #MeToo aracılığıyla izleyiciye aktaran Asistan; Marleen Gorris'in 1997 yılında çektiği, feminist bir peri masalı olarak da nitelendirilen kült filmi Antonia’nın Yazgısı; 2020 yılının en çok konuşulan filmlerinden biri olan, bir genç kızın sonlandırmak istediği gebelikle mücadelesini ve kürtaj hikayesini anlatan Asla Nadiren Bazen Her Zaman; 60’lı yılların toplumsal çalkantılarına rağmen kadınların oy kullanma haklarının hâlâ reddedildiği 1971 İsviçresi’nde geçen İlahi Düzen; ve Paris’in banliyölerinde yaşayan bir grup siyah lise öğrencisinin hayatlarını ham, boğuk fakat şefkatli bir anlatıyla gösteren Kızlar Çetesi yer alıyor.

İlhamını, arkadaşlıktan seçilmiş aileye uzanan birlikteliklerden ve yan yana geldikçe büyüyen mücadelelerden alan Birlikte Güçlü, dünyanın her yanında hakları için mücadele eden ve bir araya gelen kadınlara ithafla izleyiciyle buluşuyor.

Bu program kapsamındaki gösterimler ücretsizdir. Rezervasyon alınmamaktadır. Yasal düzenlemeler uyarınca aksi belirtilmediği sürece tüm gösterimlerimiz 18+ uygulamasına tabidir.

#SusmaBitsin 

Türkiye’de sinema, televizyon ve tiyatro alanında, kamera önünde ve arkasında çalışan kadınların bir araya gelmesiyle Kasım 2018’de kurulan #SusmaBitsin, kadın dayanışmasının kısa sürede ne kadar umut verici bir birliktelik yaratabileceğini kanıtladı. Kadınların ve LGBTI+’ların güvenli bir çalışma alanında, tacizden ve mobbingden uzak var olabilmeleri için çaba sarf eden #SusmaBitsin, sosyal medyadan örgütlenen, fiziksel ve online toplantılarla bir araya gelen yaklaşık 300 kadından oluşan bir dayanışma ağı.

iş birliğiyle
logo

8 Mart

19.00 Antonia’nın Yazgısı

11 Mart

19.30 İlahi Düzen

18 Mart

19.30 Asistan

19 Mart

15.00 Kızlar Çetesi

25 Mart

19.30 Asla Nadiren Bazen Her Zaman

26 Mart

15.00 İlahi Düzen

30 Mart

19.00 Asla Nadiren Bazen Her Zaman

1 Nisan

19.30 Antonia’nın Yazgısı

6 Nisan

19.00 Asistan

8 Nisan

19.30 Kızlar Çetesi

Asistan

Asistan

Antonia’nın Yazgısı

Antonia’nın Yazgısı

Asla Nadiren Bazen Her Zaman

Asla Nadiren Bazen Her Zaman

İlahi Düzen

İlahi Düzen

Kızlar Çetesi

Kızlar Çetesi

Birlikte Güçlü

Pera Film, #SusmaBitsin iş birliğiyle, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’ne özel hazırladığı Birlikte Güçlü programını sunar. 

Akıl Çağı’ndan “Kaplumbağa Terbiyecisi”ne

Akıl Çağı’ndan “Kaplumbağa Terbiyecisi”ne

1 Mayıs 1906 tarihinde Paris Grand Palais’de açılan Salon sergisinde bir Osmanlı ressamının da eseri yer almıştı. Bu, Osman Hamdi Bey’in “Kaplumbağa Terbiyecisi” ismiyle tanınmış olan resmiydi. 

Gece Yarısı Hikâyeleri: Retro Rüyalar Oteli <br> Doğu Yücel

Gece Yarısı Hikâyeleri: Retro Rüyalar Oteli
Doğu Yücel

Benden beklemiyordu bunu. Ben de o gün o anda evlilik kararı alacağımızı beklemiyordum. Birden bire ama tamamen de günümüze uygun olup bitti her şey. Evlilik fikri aynı anda aklımızdan geçmiş, aynı anda gülümsemiş, aynı anda gözümüzü kapatıp aynı anda gözümüzü açmıştık. 

Martín Zapater’in Portresi (1797)

Martín Zapater’in Portresi (1797)

Martín Zapater y Clavería 12 Kasım 1747’de Zaragoza’da doğdu. Mütevazı bir tüccar ailesine mensuptu; hali vakti yerinde akrabası Juana Faguás ve kızı Joaquina de Alduy tarafından evlat edinildi. 1752-1757 yılları arasında Zaragoza Escuelas Pías okulunda Goya’yla birlikte okudu; bu dönemde başlayan dostlukları Zapater’in 1803’teki ölümüne kadar devam etti.