Birlikte Güçlü

8 Mart - 8 Nisan 2022

Pera Film, #SusmaBitsin iş birliğiyle, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’ne özel hazırladığı Birlikte Güçlü programını sunar. Kasım 2018’de bir grup kadın sinemacının bir araya gelerek setlerdeki cinsel taciz ve ayrımcılıkla mücadele etmek üzere kurduğu #SusmaBitsin’in geçtiğimiz yıl hayatını kaybeden Nihan Katipoğlu anısına gerçekleştirdiği programda; birlikte mücadele etmenin, kadınların birbirleriyle kurduğu bağların getirdiği kazanımların, arkadaşlığın, birlikte yürümenin ve dayanışmanın önemine odaklanan beş film yer alıyor.

8 Mart – 8 Nisan tarihleri arasında gerçekleşecek programda; Jane’in iş yerinde maruz kaldığı tacizin içyüzünü #MeToo aracılığıyla izleyiciye aktaran Asistan; Marleen Gorris'in 1997 yılında çektiği, feminist bir peri masalı olarak da nitelendirilen kült filmi Antonia’nın Yazgısı; 2020 yılının en çok konuşulan filmlerinden biri olan, bir genç kızın sonlandırmak istediği gebelikle mücadelesini ve kürtaj hikayesini anlatan Asla Nadiren Bazen Her Zaman; 60’lı yılların toplumsal çalkantılarına rağmen kadınların oy kullanma haklarının hâlâ reddedildiği 1971 İsviçresi’nde geçen İlahi Düzen; ve Paris’in banliyölerinde yaşayan bir grup siyah lise öğrencisinin hayatlarını ham, boğuk fakat şefkatli bir anlatıyla gösteren Kızlar Çetesi yer alıyor.

İlhamını, arkadaşlıktan seçilmiş aileye uzanan birlikteliklerden ve yan yana geldikçe büyüyen mücadelelerden alan Birlikte Güçlü, dünyanın her yanında hakları için mücadele eden ve bir araya gelen kadınlara ithafla izleyiciyle buluşuyor.

Bu program kapsamındaki gösterimler ücretsizdir. Rezervasyon alınmamaktadır. Yasal düzenlemeler uyarınca aksi belirtilmediği sürece tüm gösterimlerimiz 18+ uygulamasına tabidir.

#SusmaBitsin 

Türkiye’de sinema, televizyon ve tiyatro alanında, kamera önünde ve arkasında çalışan kadınların bir araya gelmesiyle Kasım 2018’de kurulan #SusmaBitsin, kadın dayanışmasının kısa sürede ne kadar umut verici bir birliktelik yaratabileceğini kanıtladı. Kadınların ve LGBTI+’ların güvenli bir çalışma alanında, tacizden ve mobbingden uzak var olabilmeleri için çaba sarf eden #SusmaBitsin, sosyal medyadan örgütlenen, fiziksel ve online toplantılarla bir araya gelen yaklaşık 300 kadından oluşan bir dayanışma ağı.

iş birliğiyle
logo

8 Mart

19.00 Antonia’nın Yazgısı

11 Mart

19.30 İlahi Düzen

18 Mart

19.30 Asistan

19 Mart

15.00 Kızlar Çetesi

25 Mart

19.30 Asla Nadiren Bazen Her Zaman

26 Mart

15.00 İlahi Düzen

30 Mart

19.00 Asla Nadiren Bazen Her Zaman

1 Nisan

19.30 Antonia’nın Yazgısı

6 Nisan

19.00 Asistan

8 Nisan

19.30 Kızlar Çetesi

Asistan

Asistan

Antonia’nın Yazgısı

Antonia’nın Yazgısı

Asla Nadiren Bazen Her Zaman

Asla Nadiren Bazen Her Zaman

İlahi Düzen

İlahi Düzen

Kızlar Çetesi

Kızlar Çetesi

Birlikte Güçlü

Pera Film, #SusmaBitsin iş birliğiyle, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’ne özel hazırladığı Birlikte Güçlü programını sunar. 

Zamane Öyküleri: Cihangir <br>Özge Baykan Calafato

Zamane Öyküleri: Cihangir
Özge Baykan Calafato

Zamane İstanbulları sergisinden ilham alan öykü serisi Zamane Öyküleri, Özge Baykan Calafato’nun öyküsü “Cihangir” ile devam ediyor! Bu seri, yazarların sergide yer alan fotoğraflardan esinle kaleme aldığı kısa öyküleri bir araya getiriyor.

Video Sanatının Öncü İsmi Nam June Paik

Video Sanatının Öncü İsmi Nam June Paik

Nam June Paik video sanatının öncülerinden biriydi (1932- 2006). Warhol ile Nameth’in, rock, film ve performansı birleştiren saykodelik happening’lerle deneysel çalışmalar yaptığı sıralarda video sanatının öncüleri Nam June Paik, Stephen Beck, Eric Siegel ve Steina Vasulka’nın aynı konularda deneyler yapmış olması ilginçtir.

Coğrafya

Coğrafya

Sergi, “Balkanlar” olarak bilinen bölge ülkelerinden farklı kuşaklardan sanatçı ve sanatçı gruplarına odaklanıyor ve bölgenin kaçınılmaz olarak akla gelen siyasi çağrışımları göz önünde bulundurulmaksızın bir doğa olayı üzerinden biçimleniyor.