Kızlar Çetesi

  • 19 Mart 2022 / 15.00
  • 8 Nisan 2022 / 19.30

Yönetmen: Céline Sciamma
Oyuncular: 
Karidja Touré, Assa Sylla, Lindsay Karamoh, Mariétou Touré
Fransa, 2014, 112', DCP, renkli
Fransızca; Türkçe altyazılı  

Celine Sciamma’nın üçüncü uzun metraj filmi Paris’in banliyölerinde yaşayan bir grup siyah lise öğrencisinin hayatlarını ham, boğuk fakat şefkatli bir anlatıyla beyaz perdeye taşıyor. Sciamma, düşük notları yüzünden eğitim hayatına devam edemeyen 16 yaşındaki utangaç Marieme’in kendisini (Karidja Touré) ağzı bozuk üç kızdan oluşan bir arkadaş grubunun içinde bulmasına odaklanıyor. Akranlarının oluşturduğu baskının ve sınırlarını her zaman zorlamaya dair sahip olduğu kabulün etkisiyle Marieme, zaman geçtikçe tehlikeli sularda gezinmeye başlasa da kısa bir süre sonra kişiliğini güçlendirmenin ve kendi sesini duyulur kılmanın bir yolunu bulur. “Kızlar Çetesi”nin Rihanna’dan Diamonds şarkısını söyledikleri klasikleşmiş sahnesiyle Marieme ve arkadaşlarının arasındaki güçlü bağı seyirciye sunan Kızlar Çetesi, benzersiz bir yetenek olan Sciamma’nın kariyerinde ileriye doğru attığı büyük bir adım.

 

Birlikte Güçlü

Asistan

Birlikte Güçlü

Antonia’nın Yazgısı

Birlikte Güçlü

Asla Nadiren Bazen Her Zaman

Birlikte Güçlü

İlahi Düzen

Birlikte Güçlü

Kızlar Çetesi

Rineke Dijkstra Bana Bak!

Rineke Dijkstra Bana Bak!

“Portre insanlık durumunun dışından ve de içinden bahseder, bir kişinin fiziği kadar psikolojisini de yansıtır –ya da yansıtmalıdır.”

Cumhuriyet Bayramı Kutlu Olsun!

Cumhuriyet Bayramı Kutlu Olsun!

Sanatçı Benoît Hamet, bu yıl 10. yaşını kutlayan Pera Müzesi’nin koleksiyonlarından öne çıkan eserleri yeniden yorumluyor. Hamet, hem gerçek hem kurgusal “tarihi” olaylara mizahi bir bakış sunuyor.

 

Çıplak Kadından Çıplak Tene

Çıplak Kadından Çıplak Tene

Üryan, Çıplak, Nü: Türk Resminde Bir Modernleşme Öyküsü sergisi kapsamında, Cumhuriyet Gazetesi yazarı, Marmara ve Yeditepe Üniversitesi Öğretim Görevlisi Nazlı Pektaş’ın, serginin küratörü Ahu Antmen ile yaptığı ve kısa hali Cumhuriyet Gazetesi’nde yayınlanan röportajın tamamını paylaşıyoruz.