Kızlar Çetesi

  • 19 Mart 2022 / 15.00
  • 8 Nisan 2022 / 19.30

Yönetmen: Céline Sciamma
Oyuncular: 
Karidja Touré, Assa Sylla, Lindsay Karamoh, Mariétou Touré
Fransa, 2014, 112', DCP, renkli
Fransızca; Türkçe altyazılı  

Celine Sciamma’nın üçüncü uzun metraj filmi Paris’in banliyölerinde yaşayan bir grup siyah lise öğrencisinin hayatlarını ham, boğuk fakat şefkatli bir anlatıyla beyaz perdeye taşıyor. Sciamma, düşük notları yüzünden eğitim hayatına devam edemeyen 16 yaşındaki utangaç Marieme’in kendisini (Karidja Touré) ağzı bozuk üç kızdan oluşan bir arkadaş grubunun içinde bulmasına odaklanıyor. Akranlarının oluşturduğu baskının ve sınırlarını her zaman zorlamaya dair sahip olduğu kabulün etkisiyle Marieme, zaman geçtikçe tehlikeli sularda gezinmeye başlasa da kısa bir süre sonra kişiliğini güçlendirmenin ve kendi sesini duyulur kılmanın bir yolunu bulur. “Kızlar Çetesi”nin Rihanna’dan Diamonds şarkısını söyledikleri klasikleşmiş sahnesiyle Marieme ve arkadaşlarının arasındaki güçlü bağı seyirciye sunan Kızlar Çetesi, benzersiz bir yetenek olan Sciamma’nın kariyerinde ileriye doğru attığı büyük bir adım.

 

Birlikte Güçlü

Asistan

Birlikte Güçlü

Antonia’nın Yazgısı

Birlikte Güçlü

Asla Nadiren Bazen Her Zaman

Birlikte Güçlü

İlahi Düzen

Birlikte Güçlü

Kızlar Çetesi

Konstantinopolis’te Mucizevi Şifalar

Konstantinopolis’te Mucizevi Şifalar

Göz kamaştırıcı güzellikleriyle Konstantinopolis’in ihtişamını yaratan kutsal mekânlar, aynı zamanda değerli röliklerin saklandığı yerlerdi ve bu nedenle şifa kaynaklarıydı. 

Turquerie

Turquerie

14. yüzyılda Balkanlar’a giren, 15. yüzyılda Konstantinopolis’i fetheden, 16. yüzyılda Viyana kapılarına dayanan Osmanlı İmparatorluğu, uzun süre Avrupa’nın korkulu rüyası olmuştur. Ancak 17. yüzyıl sonlarına gelindiğinde imparatorluğun genişlemesi durmuştu. 

Aşk ve Müzikte Ölümüne Sadakat

Aşk ve Müzikte Ölümüne Sadakat

Bu Bir Aşk Şarkısı Değil sergisi proje yöneticileri Fatma Çolakoğlu ve Ulya Soley, Nick Hornby’nin edebiyat ve müziğin yollarını kesiştiren etkileyici hikâyesi Ölümüne Sadakat’i anlatıyor!