Uğrak

15 - 31 Mart 2023

Aralık ayında Pera Müzesi’nde açılan Zamane İstanbulları sergisi kapsamında gerçekleşecek programda; deneysel, belgesel, kurmaca türlerinden dokuz film örneği yer alıyor. Kökeni Türkçe-Moğolca dil ailesinden geldiği düşünülen “uğrak” kelimesi, uğrayıp gitmek anlamına geliyor. Yıllar içinde kullanımıyla dönüşen, geçici bir durak yapmak ve sık sık gitmek anlamlarını da içerisine alan uğrak kelimesi, İstanbul’u bir uğrak yerine dönüştüren filmleri bir arada gösterebilmemize olanak sağlıyor.

31 Mart’a dek gösterimleri devam edecek programda, Marienbad’ın durağan otel dekorunun yerini büyülü, gerçeküstü bir durağanlığa sahip İstanbul'un aldığı, Alain Robbe-Grillet'nin ilk yönetmenlik denemesi Ölümsüz Kadın; Türkiye'de izleyici ile çok az buluşabilmiş, İstanbul'u bazen bir set, bazen bir dekor ama en çok da hikâyenin ana karakteri olarak kurgulayan Merlyn Solakhan'ın Şehir ve Tekerleme filmleri; Mika Kaurismäki'nin yönettiği, kendine bir grupta ve dünyada bir yer bulmaya çalışan genç bir müzisyen olan Zombi hakkında bir trajikomedi olan Zombi ve Hayalet Tren ve Maurice Pialat'ın 1964'te Türkiye'ye giderek ülkenin tarihine ve insanlarına adanmış beş lirik kısa filmden oluşan serisi Türkiye Günceleri yer alıyor.

Bu program kapsamındaki film gösterimleri indirimli müze giriş bileti ile izlenebilir. Biletler Biletix’ten veya Pera Müzesi resepsiyonundan temin edilebilir. Yasal düzenlemeler uyarınca aksi belirtilmediği sürece tüm film gösterimlerimiz 18+ uygulamasına tabidir.

15 Mart

19.00 Tekerleme

17 Mart

19.00 Ölümsüz Kadın

21.00 Zombi ve Hayalet Tren

24 Mart

19.30 Türkiye Günceleri

21.00 Tekerleme

29 Mart

19.00 Şehir

31 Mart

19.00 Zombi ve Hayalet Tren

21.00 Türkiye Günceleri

Ölümsüz Kadın

Ölümsüz Kadın

Şehir

Şehir

Tekerleme

Tekerleme

Zombi ve Hayalet Tren

Zombi ve Hayalet Tren

Türkiye Günceleri

Türkiye Günceleri

Zamane İstanbulları

İstanbul’un bugününe yönelik katmanlı ve yenilikçi bir bakış oluşturma umuduyla şekillenen, eş zamanlı deneyimlenen çeşitli İstanbullardan güncel görsel anlatıları bir araya getiren bir fotoğraf sergisi Zamane İstanbulları.

Zamane İstanbulları

Giacometti’nin Son Yapıtları

Giacometti’nin Son Yapıtları

Ölümünden önceki yıl, 1965 yılında, Alberto Giacometti New York, Museum of Modern Art’ta, Londra, Tate Gallery’de ve Danimarka, Louisiana Museum of Art’ta büyük başarı kazanan üç kapsamlı retrospektif sergi için çağrılır. 

Konstantinopolis’te Mucizevi Şifalar

Konstantinopolis’te Mucizevi Şifalar

Göz kamaştırıcı güzellikleriyle Konstantinopolis’in ihtişamını yaratan kutsal mekânlar, aynı zamanda değerli röliklerin saklandığı yerlerdi ve bu nedenle şifa kaynaklarıydı. 

Etel Adnan

Etel Adnan

1925 yılında Beyrut’ta dünyaya gelen Etel Adnan’ı anlatmaya tüm söyleşilerinde kendinden bahsederken kullandığı ilk cümleleri alıntılayarak başlamalı: “Annem İzmirli bir Rum. Babam Şamlı bir Osmanlı kurmay subayı.”