Türkiye Günceleri

  • 24 Mart 2023 / 19.30
  • 31 Mart 2023 / 21.00

Yönetmen: Maurice Pialat
Fransızca; Türkçe altyazılı 

“Bu filmler, Pialat'nın film yapımında belgesel ve kurmaca arasındaki özel ilişkiye dair bir bakış açısı sunuyor.” - Hareketlı̇ Görüntü Müzesı̇

1964'te Maurice Pialat ve görüntü yönetmeni Willy Kurant Türkiye'ye giderek ülkenin tarihine ve insanlarına adanmış beş lirik kısa filmden oluşan bir dizi çektiler. 

İstanbul Boğazı
Fransa, 1964, 14', HDD, siyah-beyaz

 

Türkiye'de çekilen kısa belgeseller dizisi Türkiye Günceleri için yapılan İstanbul Boğazı, ses ve görüntü arasındaki uyum açısından en klasik ve en resimsel olanıdır.

Bizans
Fransa, 1964, 11', HDD, siyah-beyaz

Bizans, Stefan Zweig'ın bir metnini kullanarak Osmanlıların 1453'te şehri fethini anlatıyor. 

Haliç
Fransa, 1964, 12', HDD, siyah-beyaz 

Haliç, Gérard de Nerval'in bir şiirini Osmanlı mimarisi üzerine güçlü bir çalışmayla yan yana getiriyor. 

İstanbul

Fransa, 1964, 13', HDD, siyah-beyaz

İstanbul, kıtalar arasında bölünmüş büyüleyici bir şehrin kalabalık caddelerini ve arka sokaklarını ele alıyor. İstanbul, Maurice Pialat'nın Türkiye'ye adadığı altı kısa filmden biri. 

Galip Usta
Fransa, 1964, 11', HDD, siyah-beyaz

Nazım Hikmet'in şiirleri üzerinden ilerleyen film, Türkiye Günceleri serisinin en zarif filmlerinden biri. 

Uğrak

Ölümsüz Kadın

Uğrak

Şehir

Uğrak

Tekerleme

Uğrak

Zombi ve Hayalet Tren

Uğrak

Türkiye Günceleri

Turquerie

Turquerie

14. yüzyılda Balkanlar’a giren, 15. yüzyılda Konstantinopolis’i fetheden, 16. yüzyılda Viyana kapılarına dayanan Osmanlı İmparatorluğu, uzun süre Avrupa’nın korkulu rüyası olmuştur. Ancak 17. yüzyıl sonlarına gelindiğinde imparatorluğun genişlemesi durmuştu. 

Bölgenin Hafızası

Bölgenin Hafızası

Hafıza nesneleri ilişkilendikleri coğrafyanın da hafızasını taşır. Temel maddesi toprak olan seramikler üretildikleri coğrafyaya doğrudan bağlanır: Toprakla birebir ilişki kuran seramik, üretildiği toprağın hafızasını da barındırır. Kütahya’nın kaolini bol, dolayısıyla da seramik üretimine elverişli toprağı burada çeşitli tekniklerin gelişmesine ve seramik atölyelerinin kurulmasına sebep olmuştur.

Charlotte Wells’ten Bir Not

Charlotte Wells’ten Bir Not

Hafıza güvenilmesi güç bir şeydir: ayrıntılar belirsizleşir ve öngörülemez bir hâl alır. Hatırlamak için gayret ettikçe daha az şey görürsünüz. Kendisini durmadan çürüten bir hafızanın anısı... Son zamanlarda kendimi, duyguların daha dirençli olduğu noktasında ikna etmeye çalışırken buluyorum; ne var ki bu, epey zor bir iş.