Ölümsüz Kadın

  • 3 Şubat 2023 / 20.00
  • 10 Şubat 2023 / 19.00

Yönetmen: Alain Robbe-Grillet
Cast: Françoise Brion, Jacques Doniol-Valcroze, Guido Celano, Ayfer Feray, Sezer Sezin
Fransa, İtalya, Türkiye, 1963, 100', BluRay, siyah-beyaz
Fransızca, Türkçe; Türkçe altyazılı

İstanbul'a yeni gelen bir Fransız, gizemli bir kadınla tanışır. Kadının isminin gerçekte ne olduğu, nerede yaşadığı, İstanbul'da ne yaptığı, Doğulu mu Batılı mı olduğu belli değildir. Adam, en az kendisi kadar gizemli ve tekinsiz lstanbul'u birlikte dolaştığı bu kadının çekimine kapılır, ilişkiye girerler. Fakat sonra kadın ortadan kaybolur ve adam umutsuzca onun izini sürdükçe, içinden çıkılmaz bir labirente dalar. Alain Robbe-Grillet'nin ilk yönetmenlik denemesi Ölümsüz Kadın’da Marienbad’ın durağan otel dekorunun yerini, bu kez büyülü, gerçeküstü bir durağanlığa sahip İstanbul alıyor.

Uğrak

Ölümsüz Kadın

Uğrak

Şehir

Uğrak

Tekerleme

Uğrak

Zombi ve Hayalet Tren

Uğrak

Türkiye Günceleri

Heykele Geçiş

Heykele Geçiş

Manolo Valdés’in resimleri, maddesel bir mevcudiyet arayışındayken, bu arayış onun heykellerinde daha da belirgindir. Her geçen yıl, bu alanda daha üretken hale gelir. Günümüzde heykel, sanatçının zamanının ve çabalarının büyük bir bölümünü kapsıyor.

Geceye Doğru: Cadılar Bayramı Özel

Geceye Doğru: Cadılar Bayramı Özel

Pera Film, Cadılar Bayramı yaklaşırken takipçileri için bir izleme listesi paylaşıyor! Listede, kült filmlerden yakın dönem sinema örneklerine, türler arası gezinen tuhaflıklarla dolu 10 film yer alıyor.

“Sönüp gitmektense yanıp kül olmak daha iyidir”

“Sönüp gitmektense yanıp kül olmak daha iyidir”

1962’de fluxus hareketinin önde gelen üyelerinden Philip Corner, Piano Activities (Piyano Etkinlikleri) başlıklı bir performans sırasında yaptıklarıyla ciddi müzik çevrelerinde büyük olay yaratmıştı.