Ölümsüz Kadın

  • 17 Mart 2023 / 19.00

Yönetmen: Alain Robbe-Grillet
Cast: Françoise Brion, Jacques Doniol-Valcroze, Guido Celano, Ayfer Feray, Sezer Sezin
Fransa, İtalya, Türkiye, 1963, 100', BluRay, siyah-beyaz
Fransızca, Türkçe; Türkçe altyazılı

İstanbul'a yeni gelen bir Fransız, gizemli bir kadınla tanışır. Kadının isminin gerçekte ne olduğu, nerede yaşadığı, İstanbul'da ne yaptığı, Doğulu mu Batılı mı olduğu belli değildir. Adam, en az kendisi kadar gizemli ve tekinsiz lstanbul'u birlikte dolaştığı bu kadının çekimine kapılır, ilişkiye girerler. Fakat sonra kadın ortadan kaybolur ve adam umutsuzca onun izini sürdükçe, içinden çıkılmaz bir labirente dalar. Alain Robbe-Grillet'nin ilk yönetmenlik denemesi Ölümsüz Kadın’da Marienbad’ın durağan otel dekorunun yerini, bu kez büyülü, gerçeküstü bir durağanlığa sahip İstanbul alıyor.

Uğrak

Ölümsüz Kadın

Uğrak

Şehir

Uğrak

Tekerleme

Uğrak

Zombi ve Hayalet Tren

Uğrak

Türkiye Günceleri

Geceye Doğru: Cadılar Bayramı Özel

Geceye Doğru: Cadılar Bayramı Özel

Pera Film, Cadılar Bayramı yaklaşırken takipçileri için bir izleme listesi paylaşıyor! Listede, kült filmlerden yakın dönem sinema örneklerine, türler arası gezinen tuhaflıklarla dolu 10 film yer alıyor.

Sergey Parajanov Anlatıyor

Sergey Parajanov Anlatıyor

“Olabilecek en kötü hapishane koşullarıyla karşılaştığımda, bir seçim yapmak zorunda olduğumu anladım: ya dibe vuracaktım ya da bir sanatçı olacaktım.”

Turquerie

Turquerie

14. yüzyılda Balkanlar’a giren, 15. yüzyılda Konstantinopolis’i fetheden, 16. yüzyılda Viyana kapılarına dayanan Osmanlı İmparatorluğu, uzun süre Avrupa’nın korkulu rüyası olmuştur. Ancak 17. yüzyıl sonlarına gelindiğinde imparatorluğun genişlemesi durmuştu.