Zombi ve Hayalet Tren

  • 17 Mart 2023 / 21.00
  • 31 Mart 2023 / 19.00

Yönetmen: Mika Kaurismäki
Oyuncular: Silu Seppälä, Matti Pellonpää, Marjo Leinonen, Vieno Saaristo
Finlandiya, 1991, 88', DCP, renkli
Fince, İngilizce, Türkçe; Türkçe altyazılı 

Zombi, ordudayken çatı ustası ya da morg sedyecisi olarak başarılı olamayan, bas çalan, votka içen kayıp bir ruhtur. Kısa ömürlü her mesleğin sonu komiktir; ancak Zombi'nin bakışları ve kayıtsız tavrı, nedenini bilmediğimiz derin bir hüznü zar zor örtüyor gibidir. Yol boyunca Zombi, rock'ın azrailleri diyerek anılan, “pek çok konser veren ama kimsenin çaldığını duymadığı” bir grup olan Hayalet Tren ile birkaç kez karşılaşır. İstanbul ve Helsinki arasında hayatın akışıyla sürüklenir ama gerçeğin izini kaybeder.

Mika Kaurismäki'nin yönettiği film, kendine bir grupta ve dünyada bir yer bulmaya çalışan genç bir müzisyen olan Zombi hakkında bir trajikomedi. 

Uğrak

Ölümsüz Kadın

Uğrak

Şehir

Uğrak

Tekerleme

Uğrak

Zombi ve Hayalet Tren

Uğrak

Türkiye Günceleri

Konstantinopolis’te Mucizevi Şifalar

Konstantinopolis’te Mucizevi Şifalar

Göz kamaştırıcı güzellikleriyle Konstantinopolis’in ihtişamını yaratan kutsal mekânlar, aynı zamanda değerli röliklerin saklandığı yerlerdi ve bu nedenle şifa kaynaklarıydı. 

Küçük Sarı Daire ile müzede keşifler!

Küçük Sarı Daire ile müzede keşifler!

Pera Öğrenme programları kapsamında yayınlanan, Tania Bahar'ın kaleme aldığı ve Marina Rico'nun resimlediği hikâye kitabı Küçük Sarı Daire, çocuklarla yetişkinlerin birlikte keşfedecekleri ve paylaşacakları farklı bir öğrenme deneyimi sunuyor.

Charlotte Wells’ten Bir Not

Charlotte Wells’ten Bir Not

Hafıza güvenilmesi güç bir şeydir: ayrıntılar belirsizleşir ve öngörülemez bir hâl alır. Hatırlamak için gayret ettikçe daha az şey görürsünüz. Kendisini durmadan çürüten bir hafızanın anısı... Son zamanlarda kendimi, duyguların daha dirençli olduğu noktasında ikna etmeye çalışırken buluyorum; ne var ki bu, epey zor bir iş.