Yunanistan Sineması Günleri

21 - 26 Kasım 2023

Pera Müzesi, Yunanistan sinemasının yaratıcı yönetmenlerinden klasikleşmiş ve ödüllü filmleri İstanbul’da buluşturan Yunanistan Sineması Günleri’ne ikinci kez ev sahipliği yapıyor.

Yunanistan’dan EMEIS Kültür Kolektifi ve Türkiye’den istos film ile istos yayın’ın ortaklığında yapılan Yunanistan Sineması Günleri, 21-26 Kasım 2023 tarihlerinde Pera Müzesi Oditoryumu’nda gerçekleşiyor. Film programı kapsamında, 60’lardan 90’lara uzanan bir zaman diliminden 24 film, restore edilmiş kopyalarıyla Türkiye’de ilk kez seyirciyle buluşuyor.

Jules Dassin’in bir bodrum katında gizlice çektiği sıradışı film Prova (1988) ile açılışını yapan film programında, Theo Angelopoulos’un Yeni Yunanistan Sineması’nın zirvesi kabul edilen dört saatlik epik başyapıtı Kumpanya (1975) ile Dimos Avdeliodis’in ödüllü, etkileyici büyüme filmi Yaralı Ağaç (1986) gibi klasikler de yer alıyor. Kolektif hafıza, insan hakları, göç ve diaspora temalarına odaklanan program, Megara (1972), Son Durak Kreuzberg (1975) ve Makedon Düğünü(1960) gibi Yunanistan belgesel sinemasının dönüm noktası olmuş örneklerini de bir araya getiriyor.

Bu program kapsamındaki tüm gösterim ve etkinliklere katılım ücretsizdir. Rezervasyon alınmamaktadır. Yasal düzenlemeler uyarınca aksi belirtilmediği sürece tüm film gösterimlerimiz 18+ uygulamasına tabidir.

21 Kasım

19.00 Prova

22 Kasım

13.00 Rom

15.00 Meteor ve Gölge

17.30 Fournoi, Bir Kadın Toplumu

19.00 Atina

23 Kasım

13.00 Megara

15.30 Helidona’nın Çocukları

18.00 Doxobus

24 Kasım

13.00 Yaralı Ağaç

15.00 Theofilos

17.30 Diğer Mektup

19.30 Kumpanya

25 Kasım

11.00 Kısa Film Seçkisi

15.30 Mutlu Gün

18.30 Görüşürüz

26 Kasım

19.00 Byron: Şeytan İçin Bir Ezgi

Prova

Prova

Rom

Rom

Meteor ve Gölge

Meteor ve Gölge

Fournoi, Bir Kadın Toplumu

Fournoi, Bir Kadın Toplumu

Atina

Atina

Megara

Megara

Helidona’nın Çocukları

Helidona’nın Çocukları

 Doxobus

Doxobus

Yaralı Ağaç

Yaralı Ağaç

Theofilos

Theofilos

Diğer Mektup

Diğer Mektup

Kumpanya

Kumpanya

Kısa Film Seçkisi

Kısa Film Seçkisi

Mutlu Gün

Mutlu Gün

Görüşürüz

Görüşürüz

 Byron: Şeytan İçin Bir Ezgi

Byron: Şeytan İçin Bir Ezgi

Eva Stefani ile Masterclass<br> Belgesel: Gözlem Oyunu

Eva Stefani ile Masterclass
Belgesel: Gözlem Oyunu

Yunan avangardının meşhur ismi Eva Stefani, bağımsız bir sanatsal yaratım olarak belgeselin sinemadaki konumunu konuşacağı bir masterclass veriyor.

Ve işte… Türk kahvesi!

Ve işte… Türk kahvesi!

Sanatçı Benoît Hamet, bu yıl 10. yaşını kutlayan Pera Müzesi’nin koleksiyonlarından öne çıkan eserleri yeniden yorumluyor. Hamet, hem gerçek hem kurgusal “tarihi” olaylara mizahi bir bakış sunuyor. Sanatçının, Osmanlı’nın İngiltere’ye gönderdiği ilk elçi Yusuf Agah Efendi yorumlarını, her ay Pera Müzesi Blog’undan takip edebilirsiniz.

Kendine Ait Bir Saha

Kendine Ait Bir Saha

Pera Film Altın Madalya: Sporda Kadın programı kapsamında 5Harfliler ile bir yazı dizisi sunuyor. Kendilerini; “kadın gündeminin peşinde, bağımsız bir internet sitesi” diye tanımlayan 5Harfliler bizim için hazırladıkları ilk yazılarında Yeni Nesil Kraliçeler: Bir Zanzibar Futbol Öyküsü belgeselini ele alıyor. Serinin bu ilk yazısı Denzi Deng’in kaleminden!

Kopyalıyorum Öyleyse Varım

Kopyalıyorum Öyleyse Varım

Yeni toplumsal ve ekonomik sistemler için alternatif modeller öneren SUPERFLEX’in işleri, enerji sistemleri, içecekler, heykeller, kopyalar, hipnoz seansları, altyapılar, resimler, fidanlıklar, sözleşmeler ya da tasarlanmış kamusal alanlar olarak karşınıza çıkabilir.