Zamanın İzleri: Pjer Žalica

4 - 19 Kasım 2023

Pera Film, Bosna Sancak Akademik Kültür ve Tarih Vakfı iş birliğiyle 4 – 19 Kasım tarihleri arasında gerçekleşecek programda Bosnalı ödüllü sinemacı Pjer Žalica’nın imzasını taşıyan beş filmden oluşan bir seçki sunuyor.

Zaman bazen sadece akıp gitmez, derin yaralar bırakır. Zamanın da yaraların da tarifi ya da reçetesi yoktur. Ölçülemezler. Özneldirler. Savaşın bir coğrafyada yarattığı yakıcı etkileri ve geçmişin yaralarının günümüzdeki izlerini takip eden Zamanın İzleri: Pjer Žalica, bu izlerin sinemasal bellekteki karşılığını arayan bir sanatçının yapıtlarına odaklanıyor.

Bosna Savaşı’ndan iki yıl sonra ABD Başkanı Bill Clinton’ın kendilerini ziyaret edeceği haberini alan Tesanj adlı kasabanın öyküsünü izlediğimiz Yanan Ateş, dağılan ailesinin acı hatıralarını istemeden de olsa yeniden gündeme getiren bir adamın yaşadıklarına odaklanan Günler ve Saatler, zamanı geriye saran ve 1992 yılının meşum Nisan ayına dönerek milyonlarca insanın kaderinin değiştiği bu döneme ölüm döşeğindeki babaanneleri için bir araya gelen bir aile üzerinden bakan Odaklan Babaanne, yıllarca Almanya’da çalıştıktan sonra memleketi Bosna’ya döndüğünde sarsıcı bir gerçekle yüzleşen Armin’in hikâyesini anlatan 1 Mayıs İşçi Bayramı ve Žalica’nın senaryo yazarı olarak yer aldığı, köylerindeki katliamdan kurtulan iki kardeşle yolları kesişen bir şairin yaşadıklarını işleyen Ademir Kenović imzalı Kusursuz Çember 4-19 Kasım tarihleri arasında Pera Müzesi Oditoryumu’nda izlenebilir.

Programın odak noktası, yönetmen Pjer Žalica, 18 Kasım Cumartesi günü 1 Mayıs İşçi Bayramı gösteriminin ardından sinemaseverlerle buluşuyor. Moderasyonunu sinema yazarı Alin Taşçıyan’ın üstlendiği söyleşi Pera Müzesi Oditoryumu’nda gerçekleşecek. 

Pera Film programına paralel olarak, Bosnalı müzisyenler Adis Sirbubalo ve Zanin Berbić, 7 Kasım Salı günü Pera Müzesi'nde bir konser verecek.

Bu program kapsamındaki Pera Film gösterim ve etkinlikleri ücretsizdir. Rezervasyon alınmamaktadır. Yasal düzenlemeler uyarınca aksi belirtilmediği sürece tüm film gösterimlerimiz 18+ uygulamasına tabidir.

iş birliğiyle
logo

4 Kasım

15.00 Kusursuz Çember

5 Kasım

15.00 Yanan Ateş

8 Kasım

19.00 1 Mayıs İşçi Bayramı

10 Kasım

19.00 Kusursuz Çember

12 Kasım

15.00 Günler ve Saatler

15 Kasım

19.00 Odaklan Babaanne

17 Kasım

19.00 Günler ve Saatler

21.00 Yanan Ateş

18 Kasım

15.00 1 Mayıs İşçi Bayramı

19 Kasım

15.00 Odaklan Babaanne

Kusursuz Çember

Kusursuz Çember

Yanan Ateş

Yanan Ateş

 Günler ve Saatler

Günler ve Saatler

Odaklan Babaanne

Odaklan Babaanne

1 Mayıs İşçi Bayramı

1 Mayıs İşçi Bayramı

Sinema Yazarı Alin Taşçıyan ile <br> Pjer Žalica Sineması Üzerine

Sinema Yazarı Alin Taşçıyan ile
Pjer Žalica Sineması Üzerine

Pera Film, Zamanın İzleri film programı kapsamında sinema yazarı Alin Taşçıyan moderatörlüğünde Pjer Žalica ile bir söyleşi gerçekleştiriyor.

Klinik Psikolog Meral Erten ile Film Analizi

Klinik Psikolog Meral Erten ile Film Analizi

Pera Film, Zamanın İzleri film programı kapsamında klinik psikolog Meral Erten’in gerçekleştireceği film analizi etkinliğine ev sahipliği yapıyor.

Zanin Berbić & Adis Sirbubalo Sevdalinka Konseri

Zanin Berbić & Adis Sirbubalo Sevdalinka Konseri

Zamanın İzleri film programına paralel olarak Bosna'nın halk müziği sevdalinkanın genç icracısı Zanin Berbić ve akordeon virtüözü Adis Sirbubalo sevdahtan caza uzanan yorumları ile İstanbullularla bir araya geliyor.

Jean-Michel Basquiat Bana Bak!

Jean-Michel Basquiat Bana Bak!

New York sokaklarında hicivli graffitilerinin belirlemeye başladığı 1977’den 1988’deki zamansız ölümüne kadar Jean-Michel Basquiat neo-ekspresyonizm çizgisinde son derece etkili yapıtlar üretti. Bütün çalışmalarında olduğu gibi, şematik fırça darbeleriyle yapılmış bu kara maske de sanat, edebiyat, popüler kültür ve Karayip geleneğine birçok gönderme barındırıyor.

Kuyunun Yanında

Kuyunun Yanında

Tadeusz Ajdukiewicz Doğu’yu, 1877’de, Władysław Branicki’yle birlikte çıktığı Suriye, Mısır, Türkiye ve Kırım turunda keşfetti. Bu deneyim onda derin bir etki yarattı, yaşamının sonuna kadar da Doğulu temaları kullanmayı sürdürdü. 

“Bedenim benim heykelimdir”  <br> Louise Bourgeois

“Bedenim benim heykelimdir”
Louise Bourgeois

Pera Müzesi, İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) işbirliğiyle, 16 Eylül – 12 Kasım 2017 tarihleri arasında 15. İstanbul Bienali’ne ev sahipliği yapıyor. Müzede 17 sanatçının eserleri yer alıyor. Bienal boyunca bu sanatçıları ve eserlerini blogumuzda ele alıyoruz!