Kusursuz Çember

  • 4 Kasım 2023 / 15.00
  • 10 Kasım 2023 / 19.00

Yönetmen: Ademir Kenović
Oyuncular: Mustafa Nadarević, Almedin Leleta, Almir Podgorica, Josip Pejaković
Bosna-Hersek, Fransa, 1997, 110', DCP, renkli
Boşnakça; Türkçe altyazılı

Savaş sırasında eşini ve çocuğunu Saraybosna’dan uzaklara gönderen şair Hamza’nın yolu, köylerindeki katliamdan kurtulan iki kardeşle kesişir. Teyzelerini aramak için Saraybosna’ya gelen çocuklara yardımcı olmaya çalışan Hamza, kendisini ve çocukları şehirdeki dehşet verici olaylardan korumak için çabalar. Prömiyerini Cannes Film Festivali’nde yapan Kusursuz Çember, gazeteci ve film tarihçisi François Chalais onuruna verilen özel ödüle layık görüldü. 

10 Kasım'daki gösterimin ardından klinik psikolog Meral Erten film analizi etkinliği gerçekleştirecek.

Bu filmin gösterimleri ücretsizdir. Rezervasyon alınmamaktadır.

Zamanın İzleri: Pjer Žalica

Kusursuz Çember

Zamanın İzleri: Pjer Žalica

Yanan Ateş

Zamanın İzleri: Pjer Žalica

Günler ve Saatler

Zamanın İzleri: Pjer Žalica

Odaklan Babaanne

Zamanın İzleri: Pjer Žalica

1 Mayıs İşçi Bayramı

Osmanlı’da Kahve İkramı

Osmanlı’da Kahve İkramı

Osmanlı saray ve konak haremlerinde kahve ikramı törenle yapılırdı. Önce gümüş tatlı takımı ile tatlı (reçel) sunulur, ardından kahve ikramı başlardı. Kahve güğümü, tombak, gümüş veya pirinçten yapılmış, ortasında kor ateş bulunan ve kenarlarına takılı üç zincirden tutularak taşınan sitile oturtulurdu. Sitil örtüsü ise, yuvarlak, atlas veya kadifeden, sırma, sim, pul, hatta inci ve elmas işlemeli olurdu.

Mihrimah Sultan

Mihrimah Sultan

Bu eser, çeşitli koleksiyonlardaki benzer örneklere dayanarak, 16. yüzyılda Avrupalı ressamlar tarafından sıklıkla yapılmış Mihrimah Sultan portrelerinden biridir.

 

Deli Kralın Huzuruna Kabul

Deli Kralın Huzuruna Kabul

Sanatçı Benoît Hamet, bu yıl 10. yaşını kutlayan Pera Müzesi’nin koleksiyonlarından öne çıkan eserleri yeniden yorumluyor. Hamet, hem gerçek hem kurgusal “tarihi” olaylara mizahi bir bakış sunuyor. Sanatçının, Osmanlı’nın İngiltere’ye gönderdiği ilk elçi Yusuf Agah Efendi yorumlarını, her ay Pera Müzesi Blog’undan takip edebilirsiniz.