Almanya Sıfır Yılı

  • 22 Ekim 2023 / 15.00
  • 10 Aralık 2023 / 15.00

Yönetmen: Roberto Rossellini
Oyuncular: Edmund Meschke, Ernst Pittschau, Ingetraud Hinze, Franz Krüger
İtalya, Fransa, Almanya, 1948, 78', DCP, siyah beyaz
İtalyanca, Almanca; Türkçe, İngilizce altyazılı

Roberto Rossellini'nin Savaş Üçlemesi'nin son halkası, harabeye dönmüş Berlin sokaklarında yaşam mücadelesi veren on iki yaşındaki bir çocuğu takip ediyor. Genç Edmund, kardeşleri ve hasta babasıyla birlikte bombalanmış bir apartman dairesinde yaşamaktadır. Edmund, sokaklarda başıboş dolanırken bir grup gencin kurduğu karaborsa işlerine dahil olur; Nazi sempatizanı eski bir öğretmenin ve diğer kötü niyetli karakterlerin etkisine maruz kalır. Öncüllerinden çok daha kasvetli bir atmosfere sahip olan Almanya Sıfır Yılı, faşizmin bireyler ve toplumlar üzerindeki yıkıcı etkilerini keskin ve sarsıcı bir gerçekçilikle gözler önüne seriyor.

İşgallerin Gölgesinde

Roma Açık Şehir

İşgallerin Gölgesinde

Hemşehri

İşgallerin Gölgesinde

Almanya Sıfır Yılı

Aşk ve Müzikte Ölümüne Sadakat

Aşk ve Müzikte Ölümüne Sadakat

Bu Bir Aşk Şarkısı Değil sergisi proje yöneticileri Fatma Çolakoğlu ve Ulya Soley, Nick Hornby’nin edebiyat ve müziğin yollarını kesiştiren etkileyici hikâyesi Ölümüne Sadakat’i anlatıyor! 

Geceye Doğru: Cadılar Bayramı Özel

Geceye Doğru: Cadılar Bayramı Özel

Pera Film, Cadılar Bayramı yaklaşırken takipçileri için bir izleme listesi paylaşıyor! Listede, kült filmlerden yakın dönem sinema örneklerine, türler arası gezinen tuhaflıklarla dolu 10 film yer alıyor.

Turquerie

Turquerie

14. yüzyılda Balkanlar’a giren, 15. yüzyılda Konstantinopolis’i fetheden, 16. yüzyılda Viyana kapılarına dayanan Osmanlı İmparatorluğu, uzun süre Avrupa’nın korkulu rüyası olmuştur. Ancak 17. yüzyıl sonlarına gelindiğinde imparatorluğun genişlemesi durmuştu.