Almanya Sıfır Yılı

  • 22 Ekim 2023 / 15.00
  • 10 Aralık 2023 / 15.00

Yönetmen: Roberto Rossellini
Oyuncular: Edmund Meschke, Ernst Pittschau, Ingetraud Hinze, Franz Krüger
İtalya, Fransa, Almanya, 1948, 78', DCP, siyah beyaz
İtalyanca, Almanca; Türkçe, İngilizce altyazılı

Roberto Rossellini'nin Savaş Üçlemesi'nin son halkası, harabeye dönmüş Berlin sokaklarında yaşam mücadelesi veren on iki yaşındaki bir çocuğu takip ediyor. Genç Edmund, kardeşleri ve hasta babasıyla birlikte bombalanmış bir apartman dairesinde yaşamaktadır. Edmund, sokaklarda başıboş dolanırken bir grup gencin kurduğu karaborsa işlerine dahil olur; Nazi sempatizanı eski bir öğretmenin ve diğer kötü niyetli karakterlerin etkisine maruz kalır. Öncüllerinden çok daha kasvetli bir atmosfere sahip olan Almanya Sıfır Yılı, faşizmin bireyler ve toplumlar üzerindeki yıkıcı etkilerini keskin ve sarsıcı bir gerçekçilikle gözler önüne seriyor.

İşgallerin Gölgesinde

Roma Açık Şehir

İşgallerin Gölgesinde

Hemşehri

İşgallerin Gölgesinde

Almanya Sıfır Yılı

Sergey Parajanov Anlatıyor

Sergey Parajanov Anlatıyor

“Olabilecek en kötü hapishane koşullarıyla karşılaştığımda, bir seçim yapmak zorunda olduğumu anladım: ya dibe vuracaktım ya da bir sanatçı olacaktım.”

Konstantinopolis’te Mucizevi Şifalar

Konstantinopolis’te Mucizevi Şifalar

Göz kamaştırıcı güzellikleriyle Konstantinopolis’in ihtişamını yaratan kutsal mekânlar, aynı zamanda değerli röliklerin saklandığı yerlerdi ve bu nedenle şifa kaynaklarıydı. 

“Sönüp gitmektense yanıp kül olmak daha iyidir”

“Sönüp gitmektense yanıp kül olmak daha iyidir”

1962’de fluxus hareketinin önde gelen üyelerinden Philip Corner, Piano Activities (Piyano Etkinlikleri) başlıklı bir performans sırasında yaptıklarıyla ciddi müzik çevrelerinde büyük olay yaratmıştı.