Roma Açık Şehir

  • 15 Ekim 2023 / 15.00
  • 2 Aralık 2023 / 15.00

Yönetmen: Roberto Rossellini
Oyuncular: Aldo Fabrizi, Anna Magnani, Marcello Pagliero, Vito Annicchiarico
İtalya, 1945, 103', DCP, siyah beyaz
İtalyanca; Türkçe, İngilizce altyazılı

II. Dünya Savaşı’nın son günlerinde işgal altındaki Roma'nın kasvetli sokaklarında geçen film, baskıcı rejimin yarattığı tehlike ve ahlaki ikilemlerle yüzleşirken özgürlük mücadelesi veren sıradan insanların hikâyelerini anlatıyor. İtalyan Yeni Gerçekçiliği akımının temellerini atmış olan bu dokunaklı eser, Nazi karşıtı direnişin gölgesinde, partizan Giorgio Manfredi, nişanlısı Pina ve yardımsever rahip Don Pietro Pellegrini'nin kaderlerinin dramatik bir şekilde birleşmesini takip ediyor.

İşgallerin Gölgesinde

Roma Açık Şehir

İşgallerin Gölgesinde

Hemşehri

İşgallerin Gölgesinde

Almanya Sıfır Yılı

Turquerie

Turquerie

14. yüzyılda Balkanlar’a giren, 15. yüzyılda Konstantinopolis’i fetheden, 16. yüzyılda Viyana kapılarına dayanan Osmanlı İmparatorluğu, uzun süre Avrupa’nın korkulu rüyası olmuştur. Ancak 17. yüzyıl sonlarına gelindiğinde imparatorluğun genişlemesi durmuştu. 

Heykele Geçiş

Heykele Geçiş

Manolo Valdés’in resimleri, maddesel bir mevcudiyet arayışındayken, bu arayış onun heykellerinde daha da belirgindir. Her geçen yıl, bu alanda daha üretken hale gelir. Günümüzde heykel, sanatçının zamanının ve çabalarının büyük bir bölümünü kapsıyor.

Charlotte Wells’ten Bir Not

Charlotte Wells’ten Bir Not

Hafıza güvenilmesi güç bir şeydir: ayrıntılar belirsizleşir ve öngörülemez bir hâl alır. Hatırlamak için gayret ettikçe daha az şey görürsünüz. Kendisini durmadan çürüten bir hafızanın anısı... Son zamanlarda kendimi, duyguların daha dirençli olduğu noktasında ikna etmeye çalışırken buluyorum; ne var ki bu, epey zor bir iş.