}

Alternatif Sonlar, Radikal Başlangıçlar

  • 2 Aralık 2017 / 14:00
  • 10 Aralık 2017 / 14:00

Taşlar ve Su Ağırlığı / Stones & Water Weight ,Mykki Blanco, 2017, 6' 40''
DiAna'nın Saç Ego Remixi / DiAna's Hair Ego Remix, Cheryl Dunye & Ellen Spiro, 2017, 8' 38''
Atlantik Bir Kemik Denizidir / Atlantic is a Sea of Bones, Reina Gossett, 2017, 7' 32''
Yüz Hakkında: Bir Siyahi Yapımcının Evrimi / About Face: The Evolution of a Black Producer, Thomas Allen Harris, 2017, 8' 12''
İyi Geceler, Kia / Goodnight, Kia, Kia Labeija, 2017, 5' 20''
Labirent 1.0 / The Labyrinth 1.0, Tiona McClodden, 2017, 5' 47''
100 Sevgili Karışık Kasedi (demo) / 100 Boyfriends Mixtape (demo), Brontez Purnell, 2017, 8' 09''
 

Alternatif Sonlar, Radikal Başlangıçlar Visual AIDS’in 28 yıldır düzenlediği Sanat(sızlık) Günü projesinin son durağı. Visual AIDS adına küratörlüğünü Erin Christovale ve Vivian Crockett’ın üstlendiği, siyahilerin süregelen AIDS anlatılarını öne çıkaran bu video programı için sanatçılar; Mykki Blanco, Cheryl Dunye, Ellen Spiro, Reina Gossett, Thomas Allen Harris, Kia LaBeija, Tiona Nekkia McClodden ve Brontez Purnell’den kısa videolar üretmeleri istendi. HIV/AIDS’in siyahi topluluklar içindeki etkisine rağmen bu hikaye ve deneyimler, daha genel sanatsal ve tarihsel anlatılardan sürekli dışlanıyor. 2016’da Afrika kökenli Amerikalılar ABD’deki tüm yeni HIV tanılarının yüzde 44’ünü temsil ediyordu. Bu bağlamda söz konusu istatistiği oluşturanların yaşamlarını ele alacak ve temsil edecek çok sayıda hikayenin ortaya çıkarılması giderek daha önemli bir ihtiyaç haline geliyor. Üretilen projelerin arasında HIV pozitif olan genç baş karakterlerin samimi düşünceleri; ABD’nin güneyinde HIV/AIDS aktivizmiyle ilgili bir değerlendirme; AIDS arşivlerinde yer alan mirasların ve günümüzle olan bağlantıların araştırılması; kuir ve trans yaşamın tarihsel izlerini arayan şiirsel bir New York gezisi ve dahası. Bir arada ele alındığında bu videolar, sürmekte olan HIV/AIDS tanısının derinden etkilediği sesleri toplayan bir platform görevi görüyor.

 
 

Buradayım!<br>Dünya AIDS Günü

Mapplethorpe: Fotoğrafa Bak!

Buradayım!<br>Dünya AIDS Günü

Hayatta Kalmak İçin

Buradayım!<br>Dünya AIDS Günü

Kalp Atışı Dakikada 120

Buradayım!<br>Dünya AIDS Günü

Ev Yapımı: HIV / AIDS'e Karşılık Video Sanatı

Buradayım!<br>Dünya AIDS Günü

Alternatif Sonlar, Radikal Başlangıçlar

Aşk ve Müzikte Ölümüne Sadakat

Aşk ve Müzikte Ölümüne Sadakat

Bu Bir Aşk Şarkısı Değil sergisi proje yöneticileri Fatma Çolakoğlu ve Ulya Soley, Nick Hornby’nin edebiyat ve müziğin yollarını kesiştiren etkileyici hikâyesi Ölümüne Sadakat’i anlatıyor! 

Konstantinopolis’te Mucizevi Şifalar

Konstantinopolis’te Mucizevi Şifalar

Göz kamaştırıcı güzellikleriyle Konstantinopolis’in ihtişamını yaratan kutsal mekânlar, aynı zamanda değerli röliklerin saklandığı yerlerdi ve bu nedenle şifa kaynaklarıydı. 

Giacometti: Erken Dönem Yapıtları

Giacometti: Erken Dönem Yapıtları

Gençlik dönemi yapıtlarına ayrılan ilk bölümde, az bilinen bir dizi resim üstünden, babası, İsviçreli Art-İzlenimci ressam Giovanni Giacometti’nin etkisi ve genç sanatçının gelişimindeki rolü ortaya koyuyor.