Binde Bir

Yönetmen: Clarisa Navas
Oyuncular
: Sofia Cabrera, Ana Carolina Garcia, Mauricio Vila, Luis Molina
Arjantin, Almanya, 2020, 120', renkli
İspanyolca; Türkçe altyazılı

17 yaşındaki Iris, spor kıyafetler içinde Arjantin’de bir toplu konut sitesindeki basketbol sahasında topunu sektirmektedir. Okuldan atıldıktan sonra, sıcak gün ve geceleri, aynı zamanda en iyi iki arkadaşı olan kuzenleriyle birlikte kalabalık odalarda cep telefonuyla oyalanarak, ya da şehrin boş sokaklarında gezerek geçirmektedir. Bir gün saklambaç oynarken, erkekler hep birlikte kaybolurlar, ardından bir web kamerası önünde soyunur ve birbirlerine arzu dolu mesajlar göndererek heteronormatif topluma başkaldırırlar. Havada yanıltıcı bir hafiflik ve şu mesaj vardır: konu aşk ve seks ise, her şey mümkündür. Kendinden emin ve havalı Renata ile tanıştıklarında, Iris ondan çok etkilenir ve çok zaman geçmeden flört etmeye başlarlar. Ancak, toplu konut ortamında, Renata’nın geçmişiyle ilgili dedikodular gittikçe artmaktadır. Karakterlerinin açılma ve siber zorbalık, toplum hayatı ve fakirlik, aşk ve şiddet arasında sıkıştığı bu filmde, yönetmen Clarisa Navas çocukluğun narinliği ile yetişkin dünyasının sert gerçekliği arasındaki gitgelleri, belgesel seyredermiş hissi veren, yüzen görüntüler aracılığıyla anlatıyor.

Yepyeni Bir Dünya

Bıçaklar ve Deri

Yepyeni Bir Dünya

Küsmek Yok

Yepyeni Bir Dünya

Binde Bir

Yepyeni Bir Dünya

Ütopya’nın Peşinde

Binde Bir

Cumhuriyet Bayramı Kutlu Olsun!

Cumhuriyet Bayramı Kutlu Olsun!

Sanatçı Benoît Hamet, bu yıl 10. yaşını kutlayan Pera Müzesi’nin koleksiyonlarından öne çıkan eserleri yeniden yorumluyor. Hamet, hem gerçek hem kurgusal “tarihi” olaylara mizahi bir bakış sunuyor.

 

Cindy Sherman Bana Bak!

Cindy Sherman Bana Bak!

Bana Bak! “la Caixa” Çağdaş Sanat Koleksiyonu’ndan Portreler ve Diğer Kurmacalar sergimizle ilgili paylaşımlarımıza devam ediyoruz. Yazımız serginin “Kimliğe İlişkin Uzlaşımlar” başlıklı bölümünde yer alan sanatçı Cindy Sherman hakkında!

#MisafirYazılar Veri Girişi: Sevgi ve Korku Üzerine

#MisafirYazılar Veri Girişi: Sevgi ve Korku Üzerine

Bilgisayarları beni kızdıran, güldüren dostlarım gibi görüyorum. Bu yüzden Behar’ın koca bir salonda dans ederek temizlik yapan robotlarını görünce, hem ıssız bir odada yalnız kaldıklarını görüp üzüldüm, hem de neşeyle dans etmelerinden keyiflerinin yerine olduğunu hissedip sevindim.