Fresh Kill

Yönetmen: Shu Lea Cheang
Oyuncular
: Sarita Choudhury, Erin McMurtry, Abraham Lim
ABD, 1994, 78', renkli
İngilizce; Türkçe altyazılı 

Shu Lea Cheang'ın esprili hikâyesi Fresh Kill, elektronik hurdalarla kaplı, yüksek teknolojik tüketim kültürünün kitlesel pazarlamasının zehirli sonuçlarına maruz kalan kıyamet sonrası bir manzarayı tasvir ediyor.

Fresh Kill adı, Staten Island'ı kaplayan kurgusal bir katı atık sahasına işaret ediyor. Hurdalar, filmin birçok bileşimine yön veriyor ve film tematik olarak ulusaşırı şirketlerin Üçüncü Dünya ülkelerinden hammadde getirirken hem ürünleri hem de insanları zehirlediği, zehirlenenleri bu araziye attığı kentsel bir tüketici toplumunun atıkları etrafında dönüyor. Fresh Kill beyaz tenli, burjuva, heteroseksüel bir dünyada kurumsal kapitalizm tarafından sınırlara itilmiş, merkezden uzaklaştırılmış bu insanlar arasındaki bağları ortaya çıkartarak metalar ile insanların bertaraf edilmesi eyleminden anlam yaratıyor. Fresh Kill, 1980'li yıllarda nükleer atık arazisi olarak kullanılan Tayvan'ın Orkide Adası'ndan New York'un Staten Island kıyılarına kadar, özünde emek, mal ve sermaye alışverişi için yaratılmış olan ağlar aracılığıyla ortaya çıkan dayanışmayla ırkçılık, cinsiyetçilik ve ulusaşırı kapitalizmin aşırılıklarına karşı yerküreyi yerle bir ediyor.

Çevrimiçi izleme rehberi için tıklayın.

Dijital Duygular

Özgür Kuş

Dijital Duygular

Fresh Kill

Dijital Duygular

(chatlandia)

Dijital Duygular

Mükemmel Yabancılar İçin Sevgililer Günü

Dijital Duygular

Harikalar Geziniyor

"Mimarlık ile Dans"

"Mimarlık ile Dans"

Sanırım Frank Zappa (bazıları bunu Laurie Anderson’ın söylediğini iddia ediyor) bir söyleşisinde “müzik üzerine yazmak mimarlık ile dans etmeye benzer” demiş. 

Tarkovsky: Zamanın İzleri

Tarkovsky: Zamanın İzleri

"Tarkovsky’nin ilk filmlerini keşfetmem, tam bir mucizeydi. Kendimi daha önceden hiç anahtarlarına ulaşamadığım bir kapının önünde buldum. Her zaman açıp ötesine geçmek istediğim bir kapı… Sonunda biri, nasıl söyleyeceğimi bilemediğim şeyleri ifade etmişti. Benim için Tarkovsky en büyük film yapımcısıdır.” 

Portmantoda Olağan Dedikodular

Portmantoda Olağan Dedikodular

 Dört bölümlük “Söylenen Şeyler” yazı serisinin ikinci bölümde evin portmantosunda yolları kesişen eşyaların dedikodusuna kulak misafiri oluyoruz…