(chatlandia)

Yönetmenler: Julia Meltzer, Amanda Ramos
ABD, 2000, 3', renkli
İngilizce; Türkçe altyazılı 

(chantlandia), internet aktarmalı sohbetlere (IRC) atıfta bulunmak üzere umumi tuvalet bölmesini bir format ve metafor olarak kullanır. Videonun müziği gerçek ICR oturumlarından elde edilen transkriptler üzerine bestelendi; bu kurumsal duvarın arkasından yükselen sohbetler şehvet, mahremiyet, cesur kadınlar ve "Desiree'nin istediği"nden bahseder, ve böylece insanlar ile makinalar arasındaki ayrımı da sorgular. (Chatlandia)'da internetin sosyal mekân olarak nasıl işlediğine dair genel bir tema işleniyor ve seyircinin şunu sorgulaması teşvik ediliyor: Bilgi Çağı gerçekten de bizleri bir araya getirmekte midir yoksa bizleri birbirimizden daha da fazla mı ayırmaktadır? Sanal etkileşimlerimiz fizikî etkileşimlerimiz üzerinde dönüştürücü bir etkiye sahip midir? Bilgisayarın plastik arayüzüyle samimi ve yakın olabilir miyiz ve internet bu ihtiyacımızı nasıl besliyor?

Çevrimiçi izleme rehberi için tıklayın.

 

 

Dijital Duygular

Özgür Kuş

Dijital Duygular

Fresh Kill

Dijital Duygular

(chatlandia)

Dijital Duygular

Mükemmel Yabancılar İçin Sevgililer Günü

Dijital Duygular

Harikalar Geziniyor

Giorgio de Chirico

Giorgio de Chirico

De Chirico, Mart 1910’da, annesi ve erkek kardeşiyle birlikte Floransa’ya taşındı. De Chirico, ilk metafizik resmini yaptı: Santa Croce Meydanı’ndan esinlediği Bir Güz Öğleden Sonrasının Muamması’nı. 

On Dokuzuncu Yüzyılda Gezgin Olmak

On Dokuzuncu Yüzyılda Gezgin Olmak

N’olmuş? işbirliğiyle hazırlanan yazı dizimiz devam ediyor. Kendilerini; “Bilindik N’olmuş? sorusunu her gün yeniden soruyor, karşımıza çıkan sayısız beklenmedik cevabı sizlerle paylaşıyoruz. 

Birbirini anlamak mümkün mü? <br>  Berlinde De Bruyckere

Birbirini anlamak mümkün mü?
Berlinde De Bruyckere

İki insan figüründen oluşan heykelde, figürler sanki aralarında fısıldaşıyormuş gibi, birbirine dolanmış ya da iyice eğilmiş halde, başlarından aşağı sarkan çiçek desenli bir battaniyenin altında dikilmektedir.