Özgür Kuş

Yönetmen: Suzie Silver
ABD, 1993, 11', renkli
İngilizce; Türkçe altyazılı  

Suzie Silver, 1970'lerde koca bir genç erkek dinleyici kuşağının adeta marşı haline gelmiş Lynyrd Skynyrd'ın ünlü Güney rock parçası Freebird'ün bu gürültülü ve komik uyarlamasında tüm rolleri hem yönetiyor hem de oynuyor. Bu heteroseksüel kitle kültürü parodisinde Silver, ironik biçimde rolden role bürünür: Oscar Ödülleri'nde gururla lezbiyen olduğunu açıklayan bir kadından konser sırasında Coors birası içen Ronnie Van Zant'a, ve son olarak, "dışarı"daki görünürlüğün vahşi, renkli dünyasını kutlayan, bir lezbiyen barında dans eden bir swing dansçısına. Silver, cinsiyetler ve türler arası geçişi sağlamak üzere sonradan keşfedilen olağanüstü bir görüntü yelpazesinden ve özel efektlerden faydalanıyor. Bunu yaparken de muhteşem bir görsel şölen sunuyor.

Çevrimiçi izleme rehberi için tıklayın.

Dijital Duygular

Özgür Kuş

Dijital Duygular

Fresh Kill

Dijital Duygular

(chatlandia)

Dijital Duygular

Mükemmel Yabancılar İçin Sevgililer Günü

Dijital Duygular

Harikalar Geziniyor

Sanatta Venüs

Sanatta Venüs

José Sancho, yarattığı kadın gövdelerinin şehvetli niteliğini gizlemek bir yana, ön plana çıkarır. Bu gövdeler önden simetriktir, fakat yandan bakıldığında içbükey ve dışbükey formların oluşturduğu zıtlık eserlere hareketlilik katar. 

18. ve 19. Yüzyıl Resimlerinde İstanbul’un Tarihi Yarımadası

18. ve 19. Yüzyıl Resimlerinde İstanbul’un Tarihi Yarımadası

19. yüzyıla kadar siyasi otoritenin merkezi Topkapı Sarayı, klasik Osmanlı ve Bizans mimarisinin görkemli örnekleriyle tüm imparatorluğun kalbi gibidir Tarihi Yarımada. Osmanlı İmparatorluğunu yakından tanımak isteyen her batılı, resimler yoluyla da olsa Tarihi Yarımada’yı görmelidir önce. 

Niko Pirosmani

Niko Pirosmani

“İsimsiz bir Mısır freski, bir Afrika putu ya da bir Girit vazosu: Pirosmani’nin işleri bunların arasında sayılmalı. Onu gerçekten algılayabilmenin tek yolu bu… Bir Pirosmani görünce, insan Gürcistan’a inanç duymaya başlar.”