Hatıraların Masumiyeti

  • 2 Şubat 2024 / 19.00
  • 14 Şubat 2024 / 19.00

Yönetmen: Grant Gee
Katılımcılar: Orhan Pamuk, Pandora Colin, Mehmet Ergen, Süleyman Fidaye
Birleşik Krallık, Türkiye, 2015, 93', DCP, renkli
İngilizce, Türkçe; Türkçe altyazılı

Orhan Pamuk'un çok satan romanı Masumiyet Müzesi’nden esinle oluşturulan belgesel, İstanbul'da geçen ve aşk, hafıza, hatıra temalarını iç içe geçiren bir anlatıyı takip ediyor. Başkarakter, Pamuk'un romanında olduğu gibi, unutamadığı bir aşkın hatıralarını korumak için müze kuran Kemal'dir. Orhan Pamuk’un anlatımıyla ilerleyen belgesel, bu müzede sergilenen objeler aracılığıyla yalnızca Kemal'in yaşadığı tutkulu aşkın hatıralarını değil, tüm bu anıların yaşandığı şehrin hafızasının da izlerini sürüp geçmişle olan ilişkimizi sorguluyor.

Yitik Zamanın Peşinde

Hatıraların Masumiyeti

Yitik Zamanın Peşinde

Gizemli Şehir

Yitik Zamanın Peşinde

Altın Kozanın İçinde

Yitik Zamanın Peşinde

Güneşsiz

Yitik Zamanın Peşinde

Mükemmel Günler

Geleceği Hatırlamak

Geleceği Hatırlamak

Bir koleksiyona veya arşive bakarak gelecek nasıl kurgulanabilir? Seramiğin dayanıklı yapısı onu hayal edebildiğimiz zamanın sonuna dek kalıcı kıldığından geleceğin nasıl hatırlanabileceğini bir seramik koleksiyonu aracılığıyla düşünmek zihin açıcı olabilir. Sergi kapsamında üretilen eserler, geçmişe dair önemli ipuçları taşıyan bir koleksiyonu taze bir perspektifle ele alma ve geleceği hatırlamaya dair bir adım atma potansiyeli taşıyor. 

Charlotte Wells’ten Bir Not

Charlotte Wells’ten Bir Not

Hafıza güvenilmesi güç bir şeydir: ayrıntılar belirsizleşir ve öngörülemez bir hâl alır. Hatırlamak için gayret ettikçe daha az şey görürsünüz. Kendisini durmadan çürüten bir hafızanın anısı... Son zamanlarda kendimi, duyguların daha dirençli olduğu noktasında ikna etmeye çalışırken buluyorum; ne var ki bu, epey zor bir iş.

Çıplak Kadından Çıplak Tene

Çıplak Kadından Çıplak Tene

Üryan, Çıplak, Nü: Türk Resminde Bir Modernleşme Öyküsü sergisi kapsamında, Cumhuriyet Gazetesi yazarı, Marmara ve Yeditepe Üniversitesi Öğretim Görevlisi Nazlı Pektaş’ın, serginin küratörü Ahu Antmen ile yaptığı ve kısa hali Cumhuriyet Gazetesi’nde yayınlanan röportajın tamamını paylaşıyoruz.