Altın Kozanın İçinde

  • 7 Şubat 2024 / 19.00
  • 18 Şubat 2024 / 15.00

Yönetmen: Thien An Pham
Oyuncular: Dylan Besseau, Le Phong Vu, Nguyen Thi Truc Quynh
Vietnam, Singapur, Fransa, İspanya, 2023, 178', DCP, renkli
Vietnamca; Türkçe altyazılı

2023 Cannes Film Festivali’nde en iyi ilk film seçilerek Altın Kamera ödülüne layık görülen film, korkunç bir trafik kazasının ardından annesiz kalan beş yaşındaki yeğeniyle birlikte trajik bir yolcuğa çıkan Thien’i takip ediyor. Thien, taşradaki memleketlerine giderek yıllar önce ortadan kaybolan ağabeyini bulup yeğeni Dao’yu ona teslim etmeye çalışacaktır; ancak yolculuk, bastırılmış anıları ve yasak arzuları yeniden alevlendiren bir dizi rüya ve büyüleyici karşılaşmalarla kesintiye uğrar. Thien, Vietnam’ın eşsiz manzaraları eşliğinde hayatın ve varoluşun anlamını sorgulamaya başlar.

Yitik Zamanın Peşinde

Hatıraların Masumiyeti

Yitik Zamanın Peşinde

Gizemli Şehir

Yitik Zamanın Peşinde

Altın Kozanın İçinde

Yitik Zamanın Peşinde

Güneşsiz

Yitik Zamanın Peşinde

Mükemmel Günler

Charlotte Wells’ten Bir Not

Charlotte Wells’ten Bir Not

Hafıza güvenilmesi güç bir şeydir: ayrıntılar belirsizleşir ve öngörülemez bir hâl alır. Hatırlamak için gayret ettikçe daha az şey görürsünüz. Kendisini durmadan çürüten bir hafızanın anısı... Son zamanlarda kendimi, duyguların daha dirençli olduğu noktasında ikna etmeye çalışırken buluyorum; ne var ki bu, epey zor bir iş.

Çıplak Kadından Çıplak Tene

Çıplak Kadından Çıplak Tene

Üryan, Çıplak, Nü: Türk Resminde Bir Modernleşme Öyküsü sergisi kapsamında, Cumhuriyet Gazetesi yazarı, Marmara ve Yeditepe Üniversitesi Öğretim Görevlisi Nazlı Pektaş’ın, serginin küratörü Ahu Antmen ile yaptığı ve kısa hali Cumhuriyet Gazetesi’nde yayınlanan röportajın tamamını paylaşıyoruz.

Geleceği Hatırlamak

Geleceği Hatırlamak

Bir koleksiyona veya arşive bakarak gelecek nasıl kurgulanabilir? Seramiğin dayanıklı yapısı onu hayal edebildiğimiz zamanın sonuna dek kalıcı kıldığından geleceğin nasıl hatırlanabileceğini bir seramik koleksiyonu aracılığıyla düşünmek zihin açıcı olabilir. Sergi kapsamında üretilen eserler, geçmişe dair önemli ipuçları taşıyan bir koleksiyonu taze bir perspektifle ele alma ve geleceği hatırlamaya dair bir adım atma potansiyeli taşıyor.