Güneşsiz

  • 9 Şubat 2024 / 19.00
  • 24 Şubat 2024 / 16.00

Yönetmen: Chris Marker
Katılımcılar: Amilcar Cabral, Florence Delay, Arielle Dombasle, Kim Novak
Fransa, 1983, 100', DCP, renkli
Fransızca; Türkçe altyazılı

Chris Marker’ın ünlü filmi Güneşsiz, izleyiciyi mektup formunda anlatılan hikâyeler üzerinden dünyanın farklı yerlerini keşfetmeye davet eder. İzleyici, bir anlatıcının gözünden aktarılan bu kesitler aracılığıyla farklı kültürlerin tarihi ve gündelik yaşantısının ayrıntılarına tanık olur. Japonya, Gine-Bissau, İzlanda, Fransa gibi çeşitli ülkelerde çekilmiş görüntülerle bir mozaik oluşturan yapım, temelde zaman ve hafıza kavramları üzerine odaklanır ve görsel imgelerin ve anıların nasıl birbiriyle iç içe geçtiğini, geçmişle şimdiki zaman arasındaki sınırların nasıl bulanıklaştığını sorgular.

Yitik Zamanın Peşinde

Hatıraların Masumiyeti

Yitik Zamanın Peşinde

Gizemli Şehir

Yitik Zamanın Peşinde

Altın Kozanın İçinde

Yitik Zamanın Peşinde

Güneşsiz

Yitik Zamanın Peşinde

Mükemmel Günler

Cumhuriyet Bayramı Kutlu Olsun!

Cumhuriyet Bayramı Kutlu Olsun!

Sanatçı Benoît Hamet, bu yıl 10. yaşını kutlayan Pera Müzesi’nin koleksiyonlarından öne çıkan eserleri yeniden yorumluyor. Hamet, hem gerçek hem kurgusal “tarihi” olaylara mizahi bir bakış sunuyor.

 

Çıplak Kadından Çıplak Tene

Çıplak Kadından Çıplak Tene

Üryan, Çıplak, Nü: Türk Resminde Bir Modernleşme Öyküsü sergisi kapsamında, Cumhuriyet Gazetesi yazarı, Marmara ve Yeditepe Üniversitesi Öğretim Görevlisi Nazlı Pektaş’ın, serginin küratörü Ahu Antmen ile yaptığı ve kısa hali Cumhuriyet Gazetesi’nde yayınlanan röportajın tamamını paylaşıyoruz.

Aşk ve Müzikte Ölümüne Sadakat

Aşk ve Müzikte Ölümüne Sadakat

Bu Bir Aşk Şarkısı Değil sergisi proje yöneticileri Fatma Çolakoğlu ve Ulya Soley, Nick Hornby’nin edebiyat ve müziğin yollarını kesiştiren etkileyici hikâyesi Ölümüne Sadakat’i anlatıyor!