Güneşsiz

  • 9 Şubat 2024 / 19.00
  • 24 Şubat 2024 / 16.00

Yönetmen: Chris Marker
Katılımcılar: Amilcar Cabral, Florence Delay, Arielle Dombasle, Kim Novak
Fransa, 1983, 100', DCP, renkli
Fransızca; Türkçe altyazılı

Chris Marker’ın ünlü filmi Güneşsiz, izleyiciyi mektup formunda anlatılan hikâyeler üzerinden dünyanın farklı yerlerini keşfetmeye davet eder. İzleyici, bir anlatıcının gözünden aktarılan bu kesitler aracılığıyla farklı kültürlerin tarihi ve gündelik yaşantısının ayrıntılarına tanık olur. Japonya, Gine-Bissau, İzlanda, Fransa gibi çeşitli ülkelerde çekilmiş görüntülerle bir mozaik oluşturan yapım, temelde zaman ve hafıza kavramları üzerine odaklanır ve görsel imgelerin ve anıların nasıl birbiriyle iç içe geçtiğini, geçmişle şimdiki zaman arasındaki sınırların nasıl bulanıklaştığını sorgular.

Yitik Zamanın Peşinde

Hatıraların Masumiyeti

Yitik Zamanın Peşinde

Gizemli Şehir

Yitik Zamanın Peşinde

Altın Kozanın İçinde

Yitik Zamanın Peşinde

Güneşsiz

Yitik Zamanın Peşinde

Mükemmel Günler

Osmanlı’da Kahve İkramı

Osmanlı’da Kahve İkramı

Osmanlı saray ve konak haremlerinde kahve ikramı törenle yapılırdı. Önce gümüş tatlı takımı ile tatlı (reçel) sunulur, ardından kahve ikramı başlardı. Kahve güğümü, tombak, gümüş veya pirinçten yapılmış, ortasında kor ateş bulunan ve kenarlarına takılı üç zincirden tutularak taşınan sitile oturtulurdu. Sitil örtüsü ise, yuvarlak, atlas veya kadifeden, sırma, sim, pul, hatta inci ve elmas işlemeli olurdu.

Cumhuriyet Bayramı Kutlu Olsun!

Cumhuriyet Bayramı Kutlu Olsun!

Sanatçı Benoît Hamet, bu yıl 10. yaşını kutlayan Pera Müzesi’nin koleksiyonlarından öne çıkan eserleri yeniden yorumluyor. Hamet, hem gerçek hem kurgusal “tarihi” olaylara mizahi bir bakış sunuyor.

 

Yılbaşının Öteki Yüzü: <br> Pera Film'den Alternatif Yılbaşı İzleme Listesi

Yılbaşının Öteki Yüzü:
Pera Film'den Alternatif Yılbaşı İzleme Listesi

Pera Film yeni yıl yaklaşırken, Hollywood'un zamansız klasiklerinden modern sinemanın unutulmaz örneklerine uzanan 10 filmlik bir alternatif izleme listesi sunuyor.