İhsan Cemal Karaburçak

20. yüzyıl Türk resminin en özgün sanatçılarından biri olan İhsan Cemal Karaburçak, akademik eğitimi reddederek kendini geliştirmiş sayılı otodidakt sanatçılardandır. Uzun yıllar sürdürdüğü memuriyet döneminde resimle tanışan, yaşamının büyük bölümünü geçirdiği Ankara'da evinin bir odasında dönüştürdüğü mütevazi atölyesinde çalışmalarını sürdüren Karaburçak, Türk resminin değeri yıllar geçtikçe anlaşılan gizli kalmış ustaları arasında yer alıyor. 2011’de Pera Müzesi’nde düzenlenen retrospektif niteliğindeki bu sergi, özgün üslubu kadar renkleri, özellikle de tuvaline imzası kadar yer etmiş "mor"uyla tanınan İhsan Cemal Karaburçak'ı yeniden tanıma fırsatı verdi.

Resim fırçasını eline ilk kez 1930 yılında, Telgraf İşleri Müdürlüğü'ndeki görevi gereği bulunduğu Paris'teyken kaydolduğu École Universelle'de alan ancak katı öğretim kuralları ve sanat anlayışına uygun düşmemesi sebebiyle yarıda bırakıp kendi kendini yetiştirmeye karar veren Karaburçak, modern sanatı yakından incelemiş, herhangi bir akım ya da üsluba bağlı kalmadan kendine özgü bir resim dili oluşturmuştur. 1930-1970 yılları arasında portre, natürmort, doğa görünümleri, kent manzaraları, gece manzaraları, soyutlamalar ve soyut çalışmalar olmak üzere pek çok konuda eserler üretmiştir.

Katalog hem bu sergide yer alan eserleri hem de pek çok sanat tarihçisi ve eleştirmenin sanatçı üzerine yazılarını barındırıyor.

Yayın Yılı: 2011
Sayfa Sayısı:
157
ISBN:
97-9123-11-8

9 Sunuş
Suna, İnan & İpek Kıraç

13 Otodidakt Bir Sanatçı: İhsan Cemal Karaburçak
Semra Germaner

17 Karaburçak: Benzersiz Bir Sanatçı
Kaya Özsezgin 

23 Dönemleriyle İhsan Cemal Karaburçak Resimleri
Ferah Aras

47 Karaburçak Moru
Turan Erol

51 Mor
Cengiz Bektaş

59 Katalog

149 Yaşamöyküsü
Ferah Aras

İhsan Cemal Karaburçak

Uzun yıllar sürdürdüğü memuriyet döneminde resimle tanışan, yaşamının büyük bölümünü geçirdiği Ankara'da evinin bir odasından dönüştürdüğü mütevazi atölyesinde çalışmalarını sürdüren Karaburçak, Türk resminin değeri yıllar geçtikçe anlaşılan gizli kalmış ustaları arasında yer alıyor. 

İhsan Cemal Karaburçak