Collected Visions

JPMorgan Chase Sanat Koleksiyonu’ndan Modern ve Çağdaş Eserler

Collected Visions

JPMorgan Chase Sanat Koleksiyonu, dünyadaki en eski ve geniş kapsamlı kurumsal sanat koleksiyonlarından biri olma özelliğini taşıyor. Koleksiyon, 1959 yılında The Chase Manhattan Bank’in o dönemdeki başkanı David Rockefeller’ın kurumun sanat programını oluşturması ve kurumsal sanat koleksiyonerliği alanında öncülük etmesi sonucunda hayata geçirildi. Sanat eserlerinin yeni binaların mimarisiyle bütünleştirilmesi ve bilinçli alımların gerçekleştirilmesiyle birlikte kurumsal koleksiyonların öncüsü haline gelen bu oluşum, aynı zamanda diğer şirketler için dünya çapında bir örnek de oluşturdu. 

Küratörlüğünü Sanat Koleksiyonu’nun yöneticisi Lisa K. Erf’in yaptığı Collected Visions, bu seçkin koleksiyonun ilk kez modern ve çağdaş sanat bağlamında değerlendirilerek uluslararası bir izleyici kitlesine sunulmasını öngören bir sergi niteliğini taşıyordu. Sergiye paralel olarak hazırlanan katalog da, 20. yüzyılın pek çok önde gelen sanatçısının yanı sıra koleksiyona son yıllarda katılmış 21. yüzyıl sanatçılarına ait 70 eserden oluşuyor. Jean-Michel Basquiat, Joseph Beuys, Jean Dubuffet, Keith Haring, Jasper Johns, Donald Judd, Jeff Koons, Bruce Nauman, Cindy Sherman ve Andy Warhol, bahsi geçen sanatçılardan bazıları.

Yayın Yılı: 2007
Sayfa Sayısı: 152
ISBN:
978-975-9123-42-0

5 Sunuş
Suna, İnan & İpek Kıraç

7 Bakanın Sunuşun
Jamie Dimon
JPMorgan Chase & Co. Yönetim Kurulu Başkanı ve İcra Başkanı

9 Giriş
Lisa K. Erf
Yönetici – JPMorgan Chase Sanat Koleksiyonu

25 Katalog

144 Yapıt Listesi

Collected Visions

JPMorgan Chase Sanat Koleksiyonu, dünyadaki en eski ve geniş kapsamlı kurumsal sanat koleksiyonlarından biri olma özelliğini taşıyor. 

Collected Visions