Goya

Zamanının Tanığı

Goya

Avrupa resminin en özgün sanatçılarından ve modern resmin öncülerinden biri olarak bilinen Francisco de Goya (1746-1828), Türkiye’deki sanatseverlerle dört büyük gravür serisi ve yağlıboyalarıyla ilk kez Pera Müzesi’nde buluştu. 

Küratörlüğünü Marisa Oropesa’nın yaptığı sergi, İspanya ve İtalya’nın önde gelen müze ve özel koleksiyonlarına ait yapıtları bir araya getirdi. Sergi kataloğu, İspanya ve tüm Avrupa’nın çalkantılı bir dönemine tanıklık eden ve karanlığın en iyi anlatıcılarından biri olan Goya’nın gravür serileriyle -Kapriçyolar, Savaşın Felaketleri, Boğa Güreşi, Atasözleri ya da Zırvalar- çeşitli yağlıboyalarını buluşturuyor. Katalogda yer alan yapıtlar, saray ressamlığı ve portreciliğinin yanı sıra, dönemin toplumsal olaylarını eleştirel bir bakış açısıyla yansıtan Goya’nın sıra dışı imgelemine de ışık tutuyor. Gerçekçi ve yer yer ürkütücü üslubuyla çağdaşlarından ayrılan Goya’nın sanatı, zamanının ötesine geçerek 20. yüzyıl modernizmini de etkilemiştir.

Yayın Yılı: 2012
Sayfa Sayısı: 389
ISBN: 978-975-91-2398-7

6 Sunuş
Suna, İnan & İpek Kıraç

10 Modernlik, Francisco de Goya
Marisa Oropesa

16 Goya, Evrensel Ressam
Wiferdo Rincón García

58 Hayal ve Akıl: Goya, Ressam ve Gravürcü
Ricardo Centellas Salamero

65 Katalog

Resimler                                  66

Gravürler                                 128

Kapriçyolar                              131      

Savaşın Felaketleri                   213      

Boğa Güreşi                             295

Atasözleri ya da Zırvalar            337

357 Yaşamöyküsü ve Zamandizin

370 Ensayos en español

Goya

Avrupa resminin en özgün sanatçılarından ve modern resmin öncülerinden biri olarak bilinen Francisco de Goya (1746-1828), Türk sanatseverlerle dört büyük gravür serisi ve yağlıboyalarıyla ilk kez Pera Müzesi’nde buluştu.

Goya