Günümüz İmgeleri

Saraybosna Güzel Sanatlar Akademisi’nden Yapıtlar

1972 yılında Bosna-Hersek'teki ilk Güzel Sanatlar Akademisi olarak kurulan Saraybosna Üniversitesi Güzel Sanatlar Akademisi kuruluşundan bu yana Saraybosna çağdaş sanatının en önemli temsilcilerinden biri oldu. Sanatın poetikasına açık görüşlü bir biçimde yaklaşmak, akademinin sıkı kurallarından uzaklaşmak, toplumun geniş kesimleriyle etkileşimli ve esnek ders programları, geleneksel tasarım bilgisi ve becerileri ile yeni medyanın getirdiği meydan okumalar arasında yaratılan sinerji gibi etkenlerin bir araya gelişi, Saraybosna Güzel Sanatlar Akademisi mezunlarının dünyanın her yerinde tanınmış sanatçılar, tasarımcılar ve eğitmenler olmasına yol açtı. 

Sergi kataloğu küratör Aida Abadžić Hodžić’in Bosnalı sanatçıların çağdaş yorumlarını ele alan metni ile Akademi’nin altı fakültesinden lisans ve yüksek lisans öğrencilerinin ve mezunlarının resim, heykel, baskı, sanat eğitimi, grafik ve ürün tasarımı gibi çeşitli mecralarda ürettikleri işleri kapsıyor. Bosna-Hersek çağdaş sanatına bir bakış sunarken, gençlerin gözüyle ülke tarihine ve toplumsal olaylara, siyasi, ekonomik ve kültürel gerçekliğe dair yorum ve yansımaları içeriyor.

Yayın Yılı: 2015
Sayfa Sayısı: 195
ISBN: 978-605-4642-48-9

6 Sunuş
Suna, İnan & İpek Kıraç

8 Sunuş
Prof. Amela Hadžimejlić-Kečo

10 Günümüz İmgeleri: Saraybosna Güzel Sanatlar Akademisi’nden Yapıtlar
Prof. Dr. Aida Abadžić Hodžić

24 Katalog

188 Tekstovi na bosanskom jeziku

Günümüz İmgeleri

Kuruluşundan bu yana ulusal ve uluslararası birçok üniversite ve sanat kurumuyla yaptığı iş birlikleri ile gençlere ve çağdaş sanata destek veren Pera Müzesi, 10. yılında Bosna Hersek gençlerini ağırladı. 

Günümüz İmgeleri