İstanbul’da Deniz Sefası

Deniz Hamamından Plaja Nostalji

İstanbul’da Deniz Sefası

2018 yılında Pera Müzesi’nde düzenlenenİstanbul’da Deniz Sefası: Deniz Hamamından Plaja Nostalji sergisi, İstanbul halkının deniz ve yüzmeyle olan ilişkisini, kültürel ve sosyolojik olarak incelerken, 19. yüzyılın ikinci yarısında deniz hamamlarıyla başlayan serüvenin 20. yüzyılın ortalarına kadar olan dönüşümlerini mercek altına aldı. Sergi, Suna ve İnan Kıraç Vakfı Fotoğraf Koleksiyonu ve İstanbul Araştırmaları Enstitüsü arşivi başta olmak üzere kurumsal ve özel koleksiyonlardan faydalanılarak bir araya getirilen fotoğraflar, yazılı basın ürünleri, efemera, videolar ve müziklerden oluştu.

Sergiye eşlik eden kataloga ise İstanbul’un denizle ilişkisini 19. yüzyılın ikinci yarısından 20. yüzyıl ortalarına farklı yönlerden ele alan üç makale bulunuyor. Serginin küratörlüğünü de yapan Zafer Toprak’ın İstanbulluların denizle ilişkisi üzerinden toplumsal bir dönüşümü irdelediği makalesine Gökhan Akçura’nın deniz ve eğlence kültürüne odaklanan makalesi ile Meltem Ö. Gürel’in İstanbul’daki mimari müdahalelerle halkın denizle ilişkisini yan yana ele aldığı makalesi eşlik ediyor.

Yayın Yılı: 2018
Sayfa Sayısı: 429
ISBN: 978-605-4642-78-6

 

7 Sunuş Suna,
İnan & İpek Kıraç
 
8 Deniz Hamamından Plaja Bir Nostaljinin Öyküsü
Zafer Toprak
 
86 İstanbul Plajlarında Yaşam
Gökhan Akçura
 
130 İstanbul Kıyılarında Toplumsal Dönüşümün Mimari İzleri: Deniz Hamamlarından Modern Plajlara
Meltem Ö. Gürel
 

176 Katalog

İstanbul’da Deniz Sefası

Pera Müzesi ve İstanbul Araştırmaları Enstitüsü, İstanbul’da Deniz Sefası: Deniz Hamamından Plaja Nostalji sergisi ile İstanbul kent tarihinin sosyokültürel yapısına plaj kavramı üzerinden ışık tuttu.

İstanbul’da Deniz Sefası