Kütahya Çini ve Seramikleri

1980'li yıllarda oluşturulmaya başlanmış ve yıllar içinde zenginleşerek bugün bünyesinde çeşitli dönem ve türlerden 10 bin civarı parçayı barındıran Suna ve İnan Kıraç Vakfı Kütahya Çini ve Seramik Koleksiyonu Osmanlı Kültürü' nün görece gölgede kalmış bu yaratıcılık alanını önemli örnekleriyle sergiliyor ve özellikle 18. yüzyıldan 20. yüzyıla kadar uzanan bir zaman dilimi içinde Kütahya çini ve seramik sanatı gelişim çizgisinin, ayrıntılı bir biçimde izlenmesine olanak veriyor.

Bu kapsamlı katalogda bir araya getirilen yapıtlar hem koleksiyon yapısı hem de Kütahya çiniciliği ve seramik sanatı konusunda genel bir fikir veriyor. Katalogda ayrıca koleksiyona dair bir değerlendirme yazısı da yer alıyor.

Yayın Yılı: 2006 
Sayfa Sayısı: 226
ISBN:
975-9123-13-4

6 Suna ve İnan Kıraç Vakfı ve Koleksiyonları Üstüne Birkaç Söz

8 Osmanlı Dönemi Kütahya Çini ve Seramik Sanatı

16 Değerlendirme

25-222 Katalog

225 Seçme Kaynakça

Kütahya Çini ve Seramikleri

1980'li yıllarda oluşturulmaya başlanmış ve yıllar içinde genişleyip zenginleşerek bugün bünyesinde çeşitli dönem ve türlerden 800’ün üzerinde parçayı barındıran Suna ve İnan Kıraç Vakfı Kütahya Çini ve Seramik Koleksiyonu Osmanlı Kültürü'nün görece gölgede kalmış bu yaratıcılık alanını önemli örnekleriyle katetmekte ve özellikle 18. yüzyıldan 20. yüzyıla kadar uzanan bir zaman dilimi içinde Kütahya Çini ve Seramik Sanatı gelişim çizgisinin, ayrıntılı bir biçimde izlenmesine olanak vermektedir.

Kütahya Çini ve Seramikleri