Manolo Valdés

Resimler ve Heykeller

Manolo Valdés

Özellikle kullandığı malzemelerin çeşitliliği, büyük boyutlu yapıtları ve forma dair arayışları ile tanınan Manolo Valdés, günümüz İspanyol sanatının büyük ustalarından biri olarak biliniyor. Pop akımın İspanya’daki öncüsü ve kurucuları arasında yer aldığı Equipo Crónica’nın dağılmasının ardından Valdés, 1982 yılından itibaren kariyerine yalnız devam etti. Geçmişin başyapıtlarından yola çıkan, tarihsel izler, renk tonları ve dokulardan oluşan sonsuz bir görsel zenginlik sunan ve sanat tarihinden referanslarla hareket eden sanatçının yapıtları, Velázquez’den Zurbarán’a, Matisse’ten Picasso ve Lichtenstein’a pek çok sanatçıdan izler taşır. Resmi, özgün bağlamından arındırarak pop bir anlayışla yeniden yorumlayan sanatçının konularını özellikle figür, nesne ve seriler oluşturuyor.

Manolo Valdés, 1980’lerden günümüze uzanan çalışmalarıyla 2013 yılında Pera Müzesi’nin konuğu oldu. Marlborough Gallery New York ve Pera Müzesi iş birliğiyle hazırlanan sergi ve katalog, sanatçının resim ve heykellerinden oluşuyor.

Yayın yılı: 2013
Sayfa sayısı:
161
ISBN: 
978-605-4642-12-0

9 Sunuş
Suna, İnan & İpek Kıraç

13 Düşsel Müzenin Kalıntıları
Guillermo Solana

25 Manolo Valdés ile Sohbet
Violant Porcel

31 Katalog

151 Biyografi

Manolo Valdés

İspanyol Pop Sanatı’nın öncülerinden Manolo Valdés 1980’lerden günümüze uzanan çalışmalarıyla Pera Müzesi’ndeydi. Marlborough Gallery New York, iş birliğiyle hazırlanan seçki, sanatçının resim ve heykellerinden oluştu.

Manolo Valdés