Mersad Berber

Bir Bosna Alegorisi

2017 yılında Pera Müzesi’nde gerçekleşenMersad Berber: Bir Bosna Alegorisi sergisi, Bosna-Hersek sanatının 20. yüzyılın ikinci yarısındaki en önemli temsilcilerinden Mersad Berber’in sanatına odaklandı. Rönesans’tan Art Nouveau’ya Avrupa güzel sanatının ustalarından ilham alan Berber’in eserlerinde Bosna’nın masalsı manzaralarına yaptığı seyahatlerin etkisindeki derin, mat beyazlardan Srebrenitsa’nın karanlık, korkunç çukurlarına geniş bir yelpazede ön plana çıkıyor.

Sergi kataloğu, serginin küratörlüğünü gerçekleştiren Bosna-Hersek’in önde gelen sanat tarihçilerinden Saraybosna Güzel Sanatlar Akademisi öğretim görevlisi Aida Abadžić Hodžić ve serginin onursal danışmanı sanat eleştirmeni Edward Lucie-Smith’in kaleme aldığı makaleleri içeriyor. Abadžić Hodžić sanatçının yapıtları üzerinden Bosna-Hersek’in çok katmanlı kültürel tarihine bir pencere açarken, sanatçıyla birlikte çeşitli sergi projeleri gerçekleştirmiş Lucie-Smith, Berber’in sanatına ve Avrupa sanatındaki yerine odaklanıyor.

Yayın Yılı: 2017
Sayfa Sayısı: 112
ISBN: 978-605-4642-68-7

6 Sunuş
Suna, İnan & İpek Kıraç 

10 Mersad Berber: Zengin Bir Bosna Alegorisi
Aida Abadžić Hodžić

24 Mersad Berber – Muhteşem Bir Kültürel Paradoks
Edward Lucie-Smith

33 Katalog

100 Biyografi

Mersad Berber

Bosna-Hersek sanatının 20. yüzyılın ikinci yarısındaki en önemli temsilcilerinden biri olan Mersad Berber (1940-2012), ifade gücü ve eşsiz yeteneği sayesinde yerel sanat çevresini çağdaş Avrupa ve dünya sanatının bir parçası haline getirmiştir.

Mersad Berber