Nickolas Muray

Bir Fotoğrafçının Portresi

Nickolas Muray

1920’lerde New York’taki en başarılı portre ve moda fotoğrafçısı olarak bilinen, 30’larda çığır açıcı bir girişimle doğal renkli fotoğrafı reklamcılıkta kullanan Macar asıllı Amerikalı fotoğrafçı Nickolas Muray (1892 - 1965), Türkiye’deki sanatseverlerle 2013 yılında Pera Müzesi’nde buluştu. 

Salomon Grimberg küratörlüğünde hazırlanan Nickolas Muray: Bir Fotoğrafçının Portresi adlı sergi sanatçının fotoğraflarını retrospektif bir düzenle ele aldı. Amerika’daki ünlü fotoğraf arşivi George Eastman House ailesinin yönetimindeki Nickolas Muray Arşivi ve çeşitli özel koleksiyonlardan derlenen bu seçki Muray’ın 50 yıla yayılan kariyerini özetliyor.

Sergi kataloğunda, sergide yer alan Muray’ın siyah-beyaz fotoğraflarının yanı sıra, Hollywood çevrelerinde ve Amerikan reklam sektöründe büyük ün kazanmasında rolü olan renkli fotoğrafları ve sanatçının kendi kaleme aldığı yazıları da yer alıyor. 

Yayın Yılı: 2013
Sayfa Sayısı:
205
ISBN: 
978-605-4642-11-3

6 Sunuş
Suna, İnan & İpek Kıraç

8 Sunuş
Mimi Muray

10 Teşekkürler
Salomon Grimberg

14
Nickolas Muray, Otoportre
Salomon Grimberg

26
Portre Üstüne
Nickolas Muray

88
İnsanları Renkli Fotoğraflamak
Nickolas Muray

154
Nickolas Muray & Frida Kahlo: Talihin Buluşturduğu Kılıç ile Çiçek Arasındaki Tutkulu Aşk
Salomon Grimberg

198
Zamandizin
Salomon Grimberg

Nickolas Muray

1920’lerde New York’taki en başarılı portre ve moda fotoğrafçısı olarak bilinen, 30’larda çığır açıcı bir girişimle doğal renkli fotoğrafı reklamcılıkta kullanan Macar asıllı Amerikalı fotoğrafçı Nickolas Muray (1892-1965), Türk sanatseverlerle ilk kez Pera Müzesi’nde buluştu. Salomon Grimberg küratörlüğünde hazırlanan sergi, Nickolas Muray’ın fotoğraflarını retrospektif bir düzenle ele aldı.

Nickolas Muray