Sophia Vari

Heykeller ve Resimler

Sophia Vari, Bir Yunan olarak doğmuş fakat bir dünya vatandaşı olarak yetişmiş. Yola bir ressam olarak çıktıktan sonra kendisini özgürleştirecek bir ifade aracının peşine düşmesi onu, içinde duyduğu ihtiyacı güçlü bir iradeyle karşılamak üzere heykelle buluşturmuş. Geometriyi, hacmi ve şekilleri alıp onları boşlukta insansılaştırma amacıyla yola çıkan sanatçı, ağır mermer ve bronzdan anıtsal heykellerinden kıymetli madenlere uzanan bir malzeme çeşitliliği içinde çalışıyor. Sergi salonlarına olduğu kadar dünyanın dört bir yanında meydanlara da konuk olan Vari, tuvallerinde ise kolaj ve boyamaları ile yine hacim, katman ve yüzeyler arası ilişkiler üzerinde arayışlarını sürdürüyor.

Marisa Oropesa ve Maria Toral küratörlüğünde hazırlanan serginin kataloğu Vari’nin heykel ve resimlerini bir araya getirirken sanatçının yapıtlarındaki zamansızlığa vurgu yapıyor. Katalogda ise bu yapıtlar metinlerle destekleniyor. Belirli bir zaman dilimi ya da mekâna sığdırılması güç eserleri fiziksel, mantıksal olanla duyusal olanı, düzle hacimliyi bir araya getiriyor.

Yayın yılı: 2013
Sayfa sayısı:
113
ISBN:
978-605-4642-16-8

7 Sunuş
Suna , İnan Ve İpek Kıraç

9 Sophia Vari: Güzelliğin Peşinde
Marisa Oropesa

15 Felsefenin Işığında Sophia Vari
Marcel Paquet

21 Katalog

85 Biyografi

Sophia Vari

Sophia Vari Akdeniz'den ilham alan renkleri ve kendine özgü anıtsal formlarıyla Türk sanatseverlerle ilk kez Pera Müzesi’nde buluştu.

Sophia Vari