Dokuz İlham Perisi

Yönetmen: John Akomfrah
İngiltere,
 2011, 92', HDD, renkli
İngilizce; Türkçe altyazılı / English with Turkish subtitles

Alegorik bir masal formundaki Dokuz İlham Perisi, savaş sonrası İngilteresi’ni yeniden inşa etmek için Afrika, Karayipler ve Güney Asya’dan başlayan toplu göçün tarihini stilize ve özgün bir şekilde anlatıyor.

Homerus’un epik şiiri Odysseia’yı, çarpıcı kış manzaraları ve muazzam bir arşiv ile bir araya getiren Dokuz İlham Perisi, göçmenlerin yaşadıkları deneyimi, yolculuklarını ve yuva fikrini felsefi açıdan irdeleyen, iç içe geçmiş dokuz müzikal bölümden oluşuyor. Dante Alighieri, Samuel Beckett, Emily Dickinson, James Joyce, John Milton, Friedrich Nietzsche, William Shakespeare, Sofokles ve Dylan Thomas gibi yazarların işlerinden ilhamla kurgulanan ve yazılan Dokuz İlham Perisi, yerinden olma, kimlik ve bellek kavramlarını ele alan düşündürücü ve duygusal bir yolculuk.

John Akomfrah: Hafıza Odaları

Handsworth Şarkıları

John Akomfrah: Hafıza Odaları

Kanıt

John Akomfrah: Hafıza Odaları

Kimin Kalbe İhtiyacı Var

John Akomfrah: Hafıza Odaları

Çocuk Gibi Konuş

John Akomfrah: Hafıza Odaları

Dokuz İlham Perisi

Heykele Geçiş

Heykele Geçiş

Manolo Valdés’in resimleri, maddesel bir mevcudiyet arayışındayken, bu arayış onun heykellerinde daha da belirgindir. Her geçen yıl, bu alanda daha üretken hale gelir. Günümüzde heykel, sanatçının zamanının ve çabalarının büyük bir bölümünü kapsıyor.

Aşk ve Müzikte Ölümüne Sadakat

Aşk ve Müzikte Ölümüne Sadakat

Bu Bir Aşk Şarkısı Değil sergisi proje yöneticileri Fatma Çolakoğlu ve Ulya Soley, Nick Hornby’nin edebiyat ve müziğin yollarını kesiştiren etkileyici hikâyesi Ölümüne Sadakat’i anlatıyor! 

Turquerie

Turquerie

14. yüzyılda Balkanlar’a giren, 15. yüzyılda Konstantinopolis’i fetheden, 16. yüzyılda Viyana kapılarına dayanan Osmanlı İmparatorluğu, uzun süre Avrupa’nın korkulu rüyası olmuştur. Ancak 17. yüzyıl sonlarına gelindiğinde imparatorluğun genişlemesi durmuştu.