O

  • 15 Mayıs 2024 / 19.00
  • 25 Mayıs 2024 / 15.00

Yönetmen: Ulrich Schamoni
Oyuncular: Sabine Sinjen, Bruno Dietrich, Tilla Durieux, Horst Manfred Adloff
Batı Almanya, 1966, 88', DCP, siyah beyaz
Almanca; Türkçe altyazılı

Batı Berlin'de genç, evli olmayan bir çift, ailelerinin geleneklerinden ve kurallarından uzak bir hayatın tadını çıkarır. Hilke bir mimarlık ofisinde teknik ressamdır, partneri Manfred ise ünlü bir emlakçının asistanıdır. Genç kadının beklenmedik bir şekilde hamile olduğunu öğrenmesi mutluluğuna gölge düşürür. Erkek arkadaşıyla bu konuyu konuşmak yerine tek başına doktora gider ve planlarını ondan gizler. Ulrich Schamoni, O ile içinde yaşadığı toplumu neredeyse sosyolojik bir kesinlikle anlatıyor: 1960'larda, gençliğin kargaşa içinde olduğu Batı Almanya… Kürtaj hakkı çağrılarını vurgulayan film ulusal çapta büyük bir başarıya imza atmış, birçok ödüle layık görülmüştür.

her şey film

O

her şey film

Mädchen in Uniform

her şey film

Opera Binasında Yangın

her şey film

Zayıf Nokta

Osmanlı’da Kahve İkramı

Osmanlı’da Kahve İkramı

Osmanlı saray ve konak haremlerinde kahve ikramı törenle yapılırdı. Önce gümüş tatlı takımı ile tatlı (reçel) sunulur, ardından kahve ikramı başlardı. Kahve güğümü, tombak, gümüş veya pirinçten yapılmış, ortasında kor ateş bulunan ve kenarlarına takılı üç zincirden tutularak taşınan sitile oturtulurdu. Sitil örtüsü ise, yuvarlak, atlas veya kadifeden, sırma, sim, pul, hatta inci ve elmas işlemeli olurdu.

Cumhuriyet Bayramı Kutlu Olsun!

Cumhuriyet Bayramı Kutlu Olsun!

Sanatçı Benoît Hamet, bu yıl 10. yaşını kutlayan Pera Müzesi’nin koleksiyonlarından öne çıkan eserleri yeniden yorumluyor. Hamet, hem gerçek hem kurgusal “tarihi” olaylara mizahi bir bakış sunuyor.

 

Yılbaşının Öteki Yüzü: <br> Pera Film'den Alternatif Yılbaşı İzleme Listesi

Yılbaşının Öteki Yüzü:
Pera Film'den Alternatif Yılbaşı İzleme Listesi

Pera Film yeni yıl yaklaşırken, Hollywood'un zamansız klasiklerinden modern sinemanın unutulmaz örneklerine uzanan 10 filmlik bir alternatif izleme listesi sunuyor.