Yönetmen: Vincent Dieutre
Oyuncular: Fleur Albert, Paola La Rosa, Sandeh Veet, Rosaria Esposito, Vincent Dieutre
Fransa, 2015, 104’, renkli
Fransızca, İtalyanca; Türkçe ve İngilizce altyazılı
Dieutre’ün “Avrupa Filmleri” döngüsünün üçüncü bölümü, Pasolini’nin ölümünden kısa bir süre önce yazdığı, siyasi umutsuzluğunu “ateşböceklerinin yok oluşu” ile simgeleyen vasiyet niteliğindeki belgeyle Didi-Huberman’ın ona yanıtından esinleniyor. Günümüz “ateşböceklerinin” peşindeki Vincent Dieutre, Avrupa’nın güneyine gidiyor ve aradığını Palermo’nun ilk onur yürüyüşünde, Garibaldi Tiyatrosu işgalcileri arasında ve Lampedusa’nın genç militanlarında buluyor. Dieutre’ün deneme- filmi, günümüz Sicilya toplumunu, İtalyan ve Avrupa siyasetini yorumluyor.
Hafıza nesneleri ilişkilendikleri coğrafyanın da hafızasını taşır. Temel maddesi toprak olan seramikler üretildikleri coğrafyaya doğrudan bağlanır: Toprakla birebir ilişki kuran seramik, üretildiği toprağın hafızasını da barındırır. Kütahya’nın kaolini bol, dolayısıyla da seramik üretimine elverişli toprağı burada çeşitli tekniklerin gelişmesine ve seramik atölyelerinin kurulmasına sebep olmuştur.
Hafıza güvenilmesi güç bir şeydir: ayrıntılar belirsizleşir ve öngörülemez bir hâl alır. Hatırlamak için gayret ettikçe daha az şey görürsünüz. Kendisini durmadan çürüten bir hafızanın anısı... Son zamanlarda kendimi, duyguların daha dirençli olduğu noktasında ikna etmeye çalışırken buluyorum; ne var ki bu, epey zor bir iş.
Salı - Cumartesi 10.00 - 19.00
Cuma 10.00 - 22.00
Pazar 12.00 - 18.00
Müze Pazartesi
günü kapalıdır.
Çarşamba günleri öğrenciler müzeyi
ücretsiz ziyaret edebilir.
Tam: 100 TL
İndirimli: 50 TL
Grup: 80 TL (toplu 10 bilet ve üstü)