Yönetmen: Pete Williams
ABD, 2020, 80', HDD, renkli
İngilizce; Türkçe altyazılı
Yeni Bir Tür: Sosyal Girişimcinin Yükselişi, dünyanın en büyük toplumsal ve çevresel sorunlarını çözmek için iş dünyasını kullanan yeni bir değişim aktörleri neslinin yükselişini belgeliyor. Film yoksulluk, evsizlik ve çevre kirliliği gibi toplumsal ve çevresel meselelere el atan Y kuşağından üç azimli girişimcinin yolculuğunu sunuyor. Bu sunucusuz, röportajsız ve anlatıcısız, melez bir belgesel. Tüm diyaloglar girişimcilerin dünyanın dört bir yanındaki paydaşlarıyla yaptıkları gerçek görüşmelerden oluşuyor. Film boyunca komedyen, müzisyen ve akademisyenlerce hazırlanan kısa skeçler bu hareketi tetikleyen küresel güçlere ışık tutuyor, sömürgecilik, eşitsizlik ve “yoksulluğun tarihi” gibi başlıkları basit, eğlenceli ve anlaşılır bir yaklaşımla ele alıyor.
Osmanlı saray ve konak haremlerinde kahve ikramı törenle yapılırdı. Önce gümüş tatlı takımı ile tatlı (reçel) sunulur, ardından kahve ikramı başlardı. Kahve güğümü, tombak, gümüş veya pirinçten yapılmış, ortasında kor ateş bulunan ve kenarlarına takılı üç zincirden tutularak taşınan sitile oturtulurdu. Sitil örtüsü ise, yuvarlak, atlas veya kadifeden, sırma, sim, pul, hatta inci ve elmas işlemeli olurdu.
Salı - Cumartesi 10.00 - 19.00
Cuma 10.00 - 22.00
Pazar 12.00 - 18.00
Müze Pazartesi
günü kapalıdır.
Çarşamba günleri öğrenciler müzeyi
ücretsiz ziyaret edebilir.
Tam: 100 TL
İndirimli: 50 TL
Grup: 80 TL (toplu 10 bilet ve üstü)